Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Zagraniczne kluby naszych zawodników

14/04/2014 0:00:00
Redakcja

Żużel to jedna z nielicznych, jeśli nie jedyna dyscyplina, gdzie zawodnik może startować w kilku różnych ligach. Niemal całkowity brak rozgrywek klubowych na poziomie międzynarodowym oraz korzystne terminarze poszczególnych lig sprawiają, że żużlowcy często decydują się na starty w trzech, czterech lub nawet większej liczbie lig. Kalendarz uzupełniają o zawody indywidualne i okazuje się, że wielu z nich startuje niemal co dzień, a przerwę między meczami spędzają przeważnie w busach dojeżdżając na kolejne zawody. To jednak nieodłączna specyfika tej dyscypliny sportu. Podobnie jest w przypadku naszych zawodników. Aby ułatwić naszym Kibicom śledzenie poczynań Jaskółek na zagranicznych torach przygotowaliśmy krótkie wprowadzenie podsumowujące przynależności klubowe poszczególnych jeźdźców.

Na chwilę obecną na starty zagraniczne zdecydowało się 6 naszych zawodników. Są to Janusz Kołodziej, Greg Hancock, Martin Vaculik, Artem Laguta, Krzysztof Buczkowski i Kacper Gomólski. Cała szóstka startować będzie w lidze szwedzkiej. Pięciu zawodników ścigać się będzie w Elitserien, uznawanej za drugą w kolejności tuż po lidze polskiej pod względem poziomu sportowego i prestiżu. Podobnie jak w Speedway Ekstralidze tak i w Elitserien Martin Vaculik i Artem Laguta występować będą w jednej drużynie. Będzie to Vargarna Norrkoeping. Patrząc na średnie z ubiegłego sezonu można stwierdzić, że drużyna została zbudowana w oparciu o wyrównany skład. Brak w niej jednak zdecydowanego lidera co sprawia, że ich przedsezonowe notowania są niskie. Nieco silniej prezentuje się kadra Dackarny Malilla, w barwach której jeździł będzie Krzysztof Buczkowski. Drużynę poprowadzić ma zawsze skuteczny Nicki Pedersen posiadający wsparcie w Patryku Dudku, Michaelu Jepsenie Jensenie i właśnie naszym Krzysztofie Buczkowskim. W drużynie aktualnego Mistrza Szwecji – Piraternie Motala startować będzie Greg Hancock. Bardzo dużym wzmocnieniem było pozyskanie Darcego Warda. W drużynie pozostał Chris Holder i ta trójka zawodników ma być motorem napędowym Piratów w walce o najwyższe lokaty. Równie mocno prezentuje się zespół Janusza Kołodzieja czyli Elit Vetlanda. Do drużyny Wicemistrza Szwecji powrócił Emil Sajfutdinow. Oprócz nich w składzie znajdują się jeszcze między innymi Jarosław Hampel, Thomas Jonason, Leon Madsen i Bartosz Zmarzlik. Takie zestawienie stawia ich w roli faworyta rozgrywek w sezonie 2014. Na niższą klasę rozgrywką zdecydował się Kacper Gomólski, który reprezentował będzie barwy Valsarny Hagfors.

Liga szwedzka będzie na obecny moment jedyną ligą zagraniczną dla Kołodzieja i Buczkowskiego. Czterech naszych zawodników ma podpisane kontrakty w Danii. W drużynie mistrza kraju Hamleta – Esbjerg Motorsport występował będzie Artem Laguta. Ponadto na kolejny sezon w Grindsted pozostał Kacper Gomólski, Martin Vaculik parafował umowę z Holsted, a Greg Hancock widnieje w składzie Slangerup Speedway Klub. Ciężko powiedzieć jak często nasi zawodnicy będą startować w lidze duńskiej, ponieważ specyficzne przepisy uniemożliwiają wystawianie najlepszych składów. Są one często rotowane, co sprawia, że trudno jest także prognozować jakiekolwiek wyniki.

W swojej rodzimej lidze wystartuje Artem Laguta. Tym razem jego klubem będzie Turbina Bałakowo. Liga rosyjska nie należy do najsilniej obsadzonych. Powodem tego są dużo mniejsze budżety klubów oraz przede wszystkim konieczność bardzo dalekich wyjazdów.

Niewykluczone, że w trakcie sezonu któryś z naszych zawodników pojawi się jeszcze w którejś z lig. Wielkich roszad jednak nie należy się już spodziewać. Wszystkim naszym jeźdźcom życzymy udanych i przede wszystkim bezpiecznych startów w każdej lidze.

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

Nowrem Group

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkan

rehamedica
Lotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

 

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

 

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Seba Mechanika

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST