Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Stal Gorzów – nasz przeciwnik

26/04/2013 0:00:00
Redakcja

Już w najbliższą niedzielę gościć będziemy w Tarnowie drugą drużynę ubiegłorocznych rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski. Kibice Jaskółek na pewno pamiętają ubiegłoroczną zaciętą batalię z zespołem z Wielkopolski, w której ostatecznie lepsi okazali się tarnowianie. Przed spotkaniem V kolejki Enea Ekstraligi warto zapoznać się z historią gorzowskiego klubu.

Gorzowski klub powstał w 1947 roku, a sekcja żużlowa trzy lata później. W lipcu 1951 roku gorzowianie doczekali się własnego toru żużlowego. Ostatecznie po kilku sezonach zmagań na torach Poznańskiej Ligi Okręgowej w 1955 roku zespół został zgłoszony do drugoligowych rozgrywek. W 1961 roku Stal wywalczyła awans do pierwszej ligi. Po awansie pierwsze sezony były trudne dla żółto – niebieskich.  Rok 1964 to pierwszy sukces gorzowian w zawodach drużynowych – srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski, który udało im się obronić przez dwa kolejne sezony. Wyczyn ten udało się także powtórzyć w 1968 roku. W tym samym sezonie ikona gorzowskiego klubu – Edward Jancarz, debiutował w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Debiut wypadł rewelacyjnie i gorzowian powtórzył sukces sprzed dwóch lata Antoniego Woryny zdobywając brązowy medal

Historycznym sukcesem zakończył się dla Stali sezon 1969. Gorzowianie zdobyli pierwszy z siedmiu złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. W latach 1973 do 1979 żużlowcy znad Warty nie schodzili z podium DMP. Warto odnotować, że w 1973 roku Zenon Plech – zawodnik gorzowski, zdobył dla Polski brązowy medal w Indywidualnych Mistrzostwach Świata.

W 1983 roku gorzowska drużyna zdobyła ostatni do tej pory tytuł mistrzowski DMP. Od tamtego momentu kibice żółto-niebieskich czekają cierpliwie na powtórzenie tego sukcesu. W roku 1987 udało zdobyć się jeszcze brązowy, a w 1992 srebrny krążek. Na kolejny sukces nad Wartą musiano czekać pięć lat, kiedy to w 1997 roku do Gorzowa za rekordowa kwotę 600 tysięcy złotych ściągnięto Tomasza Bajerskiego i przede wszystkim Tony Rickardssona. Szwed rok wcześniej reprezentował barwy Jaskółek, ale po degradacji Unii musiał sobie znaleźć inny klub w ówczesnej pierwszej lidze. Ostatecznie Stal została po razy kolejny wicemistrzem kraju. Brązowy medal na szyi żużlowców Stali zawisł jeszcze w 2000 roku. Po najgorszym w historii sezonie 2002 gorzowianie opuścili na pięć lat najwyższą klasę rozgrywkową, a klub przechodził kłopoty finansowe. Głownie stawiano na wychowanków. Po kilku chudych latach Stal awansowała do Ekstraligi, co zbiegło się z obchodami 60-lecia klubu.

Po awansie do Ekstraligi klub wzmocnili odchodzący z tarnowskiego klubu po czterech latach Tomasz Gollob i po rocznym kontrakcie Rune Holta. Kontrakty nie przełożyły się na wynik drużyny, która przez trzy sezony zajmował szóste miejsca w lidze. W 2011 po dekadzie przerwy Stalowcy znowu stanęli na podium DMP, zdobywając brązowy medal, a rok później, jak już wcześniej wspomniano, srebrny krążek.

Gorzowska Stal to niewątpliwie jeden z najbardziej utytułowanych klubów żużlowych w Polsce z bardzo bogatą historią. Świadczą o tym 23 medale DMP i aż 24 krążki IMP. Wielkopolski klub na przestrzeni lat reprezentował wielu znakomitych żużlowców polskich i zagranicznych. Wszystkich nie sposób wymienić. Najbardziej znaną postacią żużlową z Gorzowa jest Edward Jancarz, którego imię nosi stadion Stali. Wymienić należy także Edmunda Migosia, Andrzeja Pogorzelskiego, znakomitego Zenona Plecha czy reprezentującego także tarnowski zespół w latach osiemdziesiątych Bogusława Nowaka. Z najnowszej historii gorzowian to przede wszystkim Piotr Świst i Tomasz Gollob, który startując w tym klubie sięgnął po swój największy sukces w karierze – Indywidualne Mistrzostwo Świata w 2010.

Po poprzednim sezonie wskutek zmian regulaminowych zespół z Gorzowa opuścić musieli kapitan Tomasz Gollob, Słoweniec Matej Zagar i wielka nadzieja duńskiego żużla Michael Jepsen Jensen. Na ich miejsce kierownictwo podpisało kontrakty z Danielem Nermarkiem, Tomaszem Gapińskim, Łukaszem Jankowskim, Adrianem Gomólskim, Linusem Sundstromem, a po kilku latach przerwy wrócił do zespołu Paweł Hlib.

Gorzowianie w liczbach:
Drużynowe Mistrzostwa Polski – 23 medali (7 złotych, 12 srebrnych, 4 brązowe)
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski – 11 medali (3 złote, 5 srebrnych, 3 brązowe)
Indywidualne Mistrzostwa Polski – 24 medale (7 złotych, 7 srebrne, 10 brązowych)
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski – 13 medali (7 złotych, 5 srebrnych, 1 brązowy)
Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 18 medali (8 złotych, 4 srebrne, 6 brązowych)
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 11 medali (4 złote, 5 srebrnych, 2 brązowe)

Łączny dorobek medali zdobytych w ramach Mistrzostw Polski przez Stal Gorzów100 medali (36 złotych, 38 srebrnych, 26 brązowych)

Sponsorzy i partnerzy

Małopolska

wesbud

Nowrem Group

ReDrog S.C.

wia-lan

wamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

Muszynianka

Chemart

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

Skup Aut Małopolska

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

Kącik Piękna Tarnów

Megael Hurtownia Elektryczna

Zakład Optyczny Edward Kluza
F.H.U Tomasz Ostręga

Autona



MK OKNO

FRB STASIAK

RGD

CANPACK

Sigma

Dom Weselny

Grupa Alex

Canpack

Maluka

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST