Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Speedrower – Memoriał Pawła Żurowskiego

08/14/2013 0:00:00
Redakcja

W sobotę, 17 sierpnia, już po raz czwarty na torze speedrowerowym w Tarnowie-Mościcach odbędzie się Memoriał Pawła Żurowskiego. Na starcie staną zawodnicy z Okręgu Południowego, w tym oczywiście reprezntanci miejscowej Przystani. Początek zaplanowano na godzinę 16:00.

Paweł urodził się 22 sierpnia 1989r. Przygodę ze speedrowerem, jak większość aktualnych zawodników Przystani zaczął w 2008 roku. „Żurek”, bo tak był nazywany przez kolegów z drużyny, startował w barwach Horyzontów, w Krośnie, gdy tarnowski zespół debiutował na arenie regionalnej. Gospodarze wygrali 76:72, a Paweł zdobył trzy punkty i bonus w dwóch biegach. Wystartował również na świętochłowickiej Skałce, gdzie miejscowy Śląsk rozgromił tarnowian 97:51. Paweł Zdobył 11 punktów w pięciu startach. Potem nastąpił rozbrat „Żurka” ze ściganiem, jednak towarzyszył kolegom na każdych zawodach, jako fotograf. Niespodziewanie wrócił do składu, na mecz w Częstochowie przegrany 77:72. Paweł zanotował 8 punktów w pięciu biegach. Planował zakup profesjonalnego roweru i podjęcie treningów z drużyną od sezonu 2009, jednak te zamiary zatrzymała choroba serca, której „Żurek” nabawił się przez zimę, w styczniu 2009. Wiadomo już było, że ten sezon jest dla niego stracony. Pojawił się na torze, w charakterystycznym dla niego białym maluchu 28 marca, gdy jego koledzy odbywali trening punktowany z udziałem zawodników z Krosna. Niecałe 2 tygodnie później, 9 kwietnia dotarła do zawodników tragiczna wiadomość, o śmierci Pawła nocą 8/9 kwietnia.

Poza speedrowerem interesował się fotografią sportową oraz żużlem. Był wielkim fanem Unii Tarnów, Poole Pirates oraz duńskich zawodników, spośród których najbardziej dopingował Bjarne Pedersena. Bardzo się cieszył z transferu Duna do Unii. Nie zdążył jednak zobaczyć go z Jaskółką na plastronie. Gdy ten debiutował przed nową publicznością, równolegle, na cmentarzu komunalnym w Zbylitowskiej Górze odbywały się uroczystości pogrzebowe. A na stadionie wisiał transparent „ [*]LOLEK89[*]” upamiętniający fana.

W pogrzebie brali udział m.in. zawodnicy z Tarnowa i Krosna. Kilka dni po pogrzebie Przystań rozegrała mecz ze Śląskiem Świętochłowice, podczas którego startowali z czarnymi wstążkami, a wysokie zwycięstwo tarnowianie zadedykowali zmarłemu koledze.

Memoriał rozgrywany jest co roku, począwszy od sezonu 2010. Przez te lata za każdym razem wygrywał go kto inny. Los chciał, że mimo gwiazd nawet najwyższej klasy, do jakich należy np. aktualny Indywidualny Wicemistrz Świata Rafał Duliński, na najwyższym stopniu podium stawali ci, których Paweł doskonale znał i utrzymywał kontakty również poza torem.

Triumfatorzy poprzednich edycji:
2010: 1. Rafał Baumgarten (OM Przystań Tarnów), 2. Łukasz Piszczek (OM Przystań Tarnów), 3. Maciej Jagiełło (MKS Śląsk Świętochłowice)
2011: 1. Piotr Pluczyński (TPD Kalety), 2. Rafał Pigoń (TPD Kalety) , 3. Kamil Bielica (MKS Śląsk Świętochłowice)
2012: 1. Rafał Pigoń (TPD Kalety), 2. Kamil Bielica (MKS Śląsk Świętochłowice), 3. Kamil Bielaczek (MKS Śląsk Świętochłowice)

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

ewinner

wesbudSolektro

Miasto Tarnów

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmrowkampgk-1

Al.Capone

krystankluzahektordunajecdekercezararkanagriaRigatoniTarnowska TV HD

rehamedica
budpolLotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

 

 

Firma Remontowo Budowlana Rafał Nytko

Ogrody Aurora

Muszynianka

Powiat Tarnowski

Gipsman

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST