Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

skladywęgla.pl Polonia Bydgoszcz – nasz przeciwnik

14/05/2013 0:00:00
Redakcja

Już najbliższą niedzielę na stadionie w Mościcach będziemy gościć drużynę skladywęgla.pl Polonię Bydgoszcz. Bydgoszczanie to zespół o zdecydowanie najdłuższej żużlowej tradycji  Polsce. Postaramy się pokrótce przedstawić najważniejsze fakty z historii klubu.

Żużlowy Klub Sportowy Polonia Bydgoszcz nawiązuje do bogatej, 93-letniej tradycji wielosekcyjnej Polonii i utworzonej w 1946 roku sekcji żużlowej. W Polsce międzywojennej nad Brdą istniały dwa kluby żużlowo – motocyklowe – Klub Motocyklistów Bydgoszcz oraz Klub Motocyklistów Związku Strzeleckiego.  Pierwsze zawody żużlowe w Bydgoszczy rozegrano już w 1930 roku. W 1935 roku pierwszym Indywidualnym Mistrzem Polski na żużlu bez podziału na klasy został zawodnik Klubu Motocyklistów Bydgoszcz – Jan Witkowski.

Po II Wojnie Światowej w Bydgoszczy nie udało się reaktywować przedwojennych klubów. Wówczas powołano do życia sekcje żużlową przy BKS Polonii. Już w 1948 roku Polonia przystąpiła do eliminacji tworzenia się lig żużlowych w Polsce. Ostatecznie drużyna z Bydgoszczy została przydzielona do rozgrywek II ligi, gdzie zajęła trzecie miejsce.

Na przełomie lat 1948 i 1949 zarząd Polonii po wydaniu dekretu przez państwowe władze mówiący o przystąpieniu klubów sportowych do zrzeszeń był zmuszony rozwiązać klub. Wszystkie sekcje oraz część zawodników przekazano milicyjnej Gwardii.

Po awansie(1950) do najwyższej klasy rozgrywkowej  bydgoszczanie wywalczyli swój pierwszy medal DMP ulegając w całych rozgrywkach jedynie Unii Leszno. Pierwszy złoty medal udało zdobyć się już pięć lat później w 1955 roku.  W skład mistrzowskiego zespołu Gwardii wchodzili wówczas m.in. tragicznie zmarły Zbigniew Raniszewski, Mieczysław Połukard, czy Bolesław Bonin.

Na kolejny tak wielki sukces w Bydgoszczy musiano czekać, aż do roku 1971 zdobywając po drodze pięć brązowych medali DMP. Polonia wygrała ligę przed  gorzowską Stalą i leszczyńską Unią, a najlepszym zawodnikiem całych rozgrywek był zawodnik bydgoski Henryk Glucklich. Wydawało się, że po mistrzostwie i drugim miejscu rok później wszystko w klubie idzie ku dobremu. Niestety sezon 1973 był słaby w wykonaniu bydgoszczan, którzy musieli bronić się przed spadkiem z drużyną z Torunia. W dwumeczu Gryfy okazały się jednak drużyną zdecydowanie lepsszą.

Ważną datą w historii polskiego sportu żużlowego jest  20 października 1974 kiedy to po raz pierwszy w historii, rozegrano Mistrzostwa Polski Par Klubowych. Na torze w Bydgoszczy najlepsza okazała się miejscowa para Gluecklich  – Kasa.

W 1981 roku sportową karierę postanowił zakończyć niekwestionowany lider Polonii tamtych lat – Henryk Gluecklich. Rok później w Bydgoszczy rozpoczęto organizację jednego z najstarszych turniejów w Polsce – „Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych”. Turnieju, który swoją historią sięgał lat pięćdziesiątych kiedy rozgrywano zawody „Criterium Asów”.  Od 1986 roku turniej nazwano imieniem Mieczysława Połukarda, pierwszego polaka w IMŚ, wieloletniego zawodnika i trenera klubu z Bydgoszczy. Kolejne sukcesy drużynowe Polonii to koniec lat osiemdziesiątych kiedy to wywalczyli dwa srebrne i jeden brązowy medal w lidze. Liderem zespołu tym czasie był Ryszard Dołomisiewicz.

Lata dziewięćdziesiąte i początek XXI wieku w Bydgoszczy kojarzą się z nazwiskiem Gollob. W tym czasie zespół sięgał po swoje największe sukcesy drużynowe. Złote medale w Bydgoszczy odbierano  w latach 1992, 1997, 1998, 2000 oraz 2002. Wszystkie to w głównej mierze postawa Tomasza Golloba – ikony bydgoskiego klubu tamtych lat. Najlepszy polski żużlowiec w tamtym okresie zdobył dla klubu znad Brdy aż sześć medali IMP i wywalczył cztery krążki IMŚ, a to tylko niektóre z jego sukcesów. W przerwie zimowej, przed sezonem 2004 przeszedł wraz z bratem Jackiem do Unii Tarnów. Od tamtej pory w Bydgoszczy pojawia się jedynie podczas meczów ligowych swoich kolejnych drużyn, turniejów indywidualnych, czy Grand Prix.

Po odejściu z klubu Tomasza Golloba zawodnicy z Gryfem na plastronie nie osiągali już tak znaczących sukcesów. W 2007 roku po pięćdziesięciu siedmiu sezonach spędzonych w najwyższej klasie rozgrywkowej Polonia spadła do I ligi. W pierwszej lidze spędziła tylko jeden sezon, by powrócić na dwa sezony i drugi raz w historii zostać zdegradowana. Tym razem także po jednym sezonie startów na zapleczu Ekstraligi udało się awansować i od poprzedniego sezonu Gryfy ponownie startują w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Dla kibiców bydgoskich bardzo ważnym wydarzeniem co roku są Derby Pomorza z drużyną z Torunia. Do tej pory rozegrano osiemdziesiąt dwa pojedynki ligowe tych drużyn w których polonia zwyciężała trzydzieści cztery z nich, dwa spotkania kończyły się remisem, a Anioły wygrywały czterdzieści sześć z nich.

W obecnym sezonie bydgoska Polonia wzmocniła się byłym dwukrotnym Mistrzem Świata –  Gregiem Hancockiem, ze Stelemtu Falubazu wypożyczono Aleksandra Loktajeva, a z Grudziądza przyszedł Hans Andersen. Po tych wzmocnieniach kibice Gryfów liczą, że Polonia powalczy o coś więcej niż tylko o utrzymanie w lidze. Zespół w rozgrywkach Enea Ekstraligi startuje pod nazwą skladywęgla.pl Polonia Bydgoszcz.

Bydgoszczanie w liczbach:

Drużynowe Mistrzostwa Polski – 25 medali (7 złotych, 7 srebrnych, 11 brązowych)
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski – 8 medali (2 złote, 3 srebrne, 3 brązowe)
Indywidualne Mistrzostwa Polski – 24 medale (8 złotych, 5 srebrnych, 6 brązowych)
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski – 12 medali (8 złotych, 1 srebrny, 3 brązowe)
Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 18 medali (11 złotych, 6 srebrnych, 1 brązowy)
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 8 medali (1 złoty, 5 srebrnych, 2 brązowe)

Łączny dorobek medali zdobytych w ramach Mistrzostw Polski przez Polonię Bydgoszcz – 90 medali (37 złotych, 27 srebrnych, 26 brązowych)

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkanRigatoni

rehamedica
budpolLotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Firma Remontowo Budowlana Rafał Nytko

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

Powiat Tarnowski

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

Bartosz Mucha

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST