Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Lwy kontra Jaskółki – zapowiedź spotkania w Częstochowie

14/08/2013 0:00:00
Redakcja

W czwartek w Enea Ekstralidze zostanie rozegrana przedostatnia XVII runda spotkań sezonu zasadniczego. Już wtedy poznamy wiele odpowiedzi na temat kształtu pierwszej czwórki, która powalczy o medale, a także być może poznamy trzeciego spadkowicza. Oczy tarnowskich Kibiców będą zwrócone oczywiście na mecz w Częstochowie, gdzie tamtejszy Dospel Włókniarz zmierzy się z Unią Tarnów. Dla Jaskółek będzie to bardzo ważne spotkanie.

Nie mniej ważne będą wieści z Torunia, gdzie Unibax podejmie Fogo Unie Leszno, która jest bezpośrednim rywalem tarnowian w walce o play-off. W tej chwili lesznianie mają tylko jeden punkt straty do tarnowian, a ich ewentualna wygrana bardzo skomplikowałaby sytuację ekipy Marka Cieślaka.

Tarnowianie do Częstochowy wybierają się z osiemnastopunktową przewagą z pierwszego spotkania w Tarnowie. Jaskółki na pewno będą chciały z Częstochowy wywieźć trzy punkty, ale planem minimum jest z pewnością wywalczenie przynajmniej punktu bonusowego. Zadanie zdobycia bonusa wydaję się teoretycznie dosyć proste, jednak częstochowianie na pewno postawią duży opór. Zawodnicy z Lwem na plastronie są w tym sezonie bardzo nieobliczalni, a tacy zawodnicy jak Emil Sajfutdinow czy Grigorij Łaguta gwarantują są w stanie zdobyć bardzo dużo punktów. Ciekawych wyścigów z mijankami z pewnością nie zabraknie.

Jaskółki pod Jasną Górą wypadają dosyć przeciętnie, notując w ostatnich latach przeważnie porażki. Wyjątkiem jest poprzedni „złoty” sezon Unii, kiedy to tarnowianie wygrali różnicą dziesięciu punktów. Liderem był wówczas zdobywca kompletu punktów – Martin Vaculik, a bardzo dobry występ zanotował także Maciej Janowski.

Czy w Częstochowie tarnowianie ponownie będą cieszyć się ze zwycięstwa?

Po ostatnich występach ligowych w Polsce i Szwecji widać ciągły progres wyników Janusza Kołodzieja. Kapitan Unii był jednym z bohaterów Jaskółek w meczu w Lesznie. Dwudziestodziewięciolatek „dogadał” się ze swoim sprzętem i w większości imprez, w których bierze udział przywozi dwucyfrowe zdobycze punktowe. Swoją dobrą dyspozycję potwierdził w Szwecji. Dla swojej drużyny z Vetlandy zdobył dziesięć punktów w czterech biegach, trzykrotnie meldując się na mecie na pierwszej pozycji.


Kibice liczą na podtrzymanie dobrej passy przez Janusza Kołodzieja.

Obok Janusza Kołodzieja trener Marek Cieślak może liczyć na dobrą dyspozycję Macieja Janowskiego. Magic od początku tegorocznych rozgrywek spisuje się bardzo dobrze w większości spotkań Unii, a ukoronowanie jego dobrych występów było powołanie do kadry na Drużynowy Puchar Świata. Jeden z turniejów eliminacyjnych, gdzie startowali Polacy odbył się w Częstochowie. Maciej Janowski poza pierwszym startem w pozostałych nie miał sobie równych. Jeśli w czwartek Magic podobnie szybko dopasuje swój sprzęt do częstochowskiej nawierzchni, Kibice Jaskółek mogą liczyć na dobry występ z jego strony.

Ważnym ogniwem zespołu jest w tegorocznych rozgrywkach Artem Łaguta. Rosjanin legitymuje się ósmą średnią biegopunktową w Enea Ekstralidze, przez co jest jednym z tegorocznych odkryć w polskiej lidze. Warto zaznaczyć, że Artem w 2011 reprezentował barwy częstochowskich Lwów osiągając średnią na poziomie 1,4 punktów na bieg. Teraz Rosjanin znajduje się w zupełnie innym miejscu swojej kariery. Potrafi wygrywać z teoretycznie dużo mocniejszymi przeciwnikami, dobrze punktując nie tylko na torze w Mościcach, ale także na wyjazdach. Niestety Artem słabiej spisał się we wczorajszy meczu w lidze szwedzkiej zdobywając tylko trzy oczka.

Kolejny raz w tym sezonie o występie Jaskółek na torze częstochowskich Lwów zdecyduje postawa drugiej linii. Martin Vaculik jak i Leon Madsen z meczu na mecz spisują się zdecydowanie lepiej niż na początku rozgrywek. Wzrost formy widać szczególnie u Duńczyka, który udanie wystartował w niedawnym Grand Prix Włoch, dzień później nieźle spisał się w Lesznie. Dobrą dyspozycję potwierdził także w poniedziałkowym meczu ligi szwedzkiej. We wtorkowym spotkaniu było już nieco słabiej, ponieważ po dobrym początku i siedmiu punktach w trzech startach w kolejnych nie powiększył już swojego dorobku. Słowak z kolei słabo spisał się zarówno w Lesznie jak i Grand Prix Włoch, ale przyzwoicie pojechał w drugiej rundzie SEC w Togliatti. W jego występach widać znaczną poprawę, jednak nadal jeździ w kratkę przeplatając słabe występy lepszymi. We wtorkowej kolejce wywalczył osiem punktów i bonus w czterech biegach, co trzeba uznać za bardzo dobry wynik.

W ostatnim czasie w bardzo dobrej dyspozycji znajduje się Kacper Gomólski, który w tegorocznym sezonie poczynił bardzo duże postępy. Podopieczny trenera Marka Cieślaka jest pewnym punktem drużyny, a jego pozycja pierwszego młodzieżowca jest niepodważalna. Ginger bardzo przyzwoicie spisał się w Lesznie, a w minioną sobotę zajął bardzo dobre drugie miejsce w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. W klasyfikacji generalnej jest bardzo wysoko z ogromnymi szansami na medal.

Bardzo ważna będzie dyspozycja Artema Łaguty i Martina Vaculika.

Nie wiadomo, kto będzie drugim juniorem w zespole tarnowskim. W Lesznie z dobrej strony w biegu młodzieżowców pokazał się Edward Mazur. Marek Cieślak stanie przed trudnym wyborem, ponieważ we wczorajszym półfinale MDMP w Krakowie, gdzie tarnowianie z drugiego miejsca wywalczyli awans, wszyscy spisali się bardzo dobrze. Najlepiej wypadł jednak Mateusz Borowicz.

W ekipie Grzegorza Dzikowskiego zdecydowanymi liderami są Rosjanie. Emil Sajfutdinow od początku rozgrywek spisuje się bardzo dobrze, potwierdzając, że jego transfer z Bydgoszczy był dla Włókniarza bardzo owocny. Lider Grand Prix rzadko notuje słabe występy, zdobywając przeważnie znacznie powyżej dziesięciu punktów. Rosjanin bardzo dobrze spisał się w minioną sobotę w Togliatti, pewnie zwyciężając. Trzecie miejsce zajął Grigorij Łaguta, który po problemach z początku sezonu bardzo szybko się rozkręcił. Starszy brat Artema we wtorek słabiej, niż zwykle wypadł jednak w Szwecji notując tylko sześć oczek.

Po dwóch nieudanych sezonach do Częstochowy w zimowej przerwie powrócił Rune Holta. Norweg z polskim paszportem imponuje walecznością i ambicją. W porównaniu do poprzednich sezonów spisuje się znacznie lepiej, często notując występy w granicach dziesięciu punktów. Byłemu indywidualnemu mistrzowi polski także nie wyszedł specjalnie mecz w Szwecji. Dla ekipy z Kumli zdobył tylko cztery punkty.

W przerwie zimowej do Częstochowy ściągnięto z Gorzowa Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów – Michaela Jepsena Jensena. Duńczyk jest solidnym wzmocnienie ekipy Lwów. We wtorkowej kolejce w szwedzkiej Elitserien wywalczył sześć punktów i trzy bonusy w czterech startach.

Uzupełnienie seniorskiego składu stanowi w Częstochowie Rafał Szombierski. Rybniczanin w tym sezonie spisuje się przeciętnie. Notuje gorsze i lepsze występy. Jednak na domowym torze potrafi być groźny dla każdego.

Częstochowianie posiadają bardzo mocna parę juniorów. Liderem młodzieżowców jest Artur Czaja. Drugim młodzieżowcem będzie prawdopodobnie Adam Strzelec lub Hubert Łęgowik.

Kluczowe dla losów spotkania mogą być decyzje taktyczne Marka Cieślaka.

Spotkanie w Częstochowie będzie bardzo ważne dla obu drużyn. Gospodarze, jeśli chcą zająć pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej muszą mecz wygrać, najlepiej za trzy punkty. Jaskółki z kolei będą chciały sprawić niespodziankę i walczyć w Częstochowie nie tylko o obronę punktu bonusowego.

Początek niedzielnego spotkania o godzinie 18:30.

Awizowane składy:
Unia Tarnów
1. Maciej Janowski
2. Leon Madsen
3. Artem Laguta
4. Martin Vaculik
5. Janusz Kołodziej
6. Kacper Gomólski

Dospel CKM Włókniarz Częstochowa
  9. Rune Holta
10. Michael Jepsen Jensen
11. Grigorij Łaguta
12. Rafał Szombierski
13. Emil Sajfutdinow
14. Artur Czaja

Spotkanie sędziował będzie Leszek Demski, natomiast obowiązki komisarza toru pełnił będzie Krzysztof Gałańdziuk.

Na koniec warto sobie przypomnieć ostatni mecz z częstochowianami w Częstochowie.  Poniżej prezentujemy szczegółową punktację z tamtego spotkania. Zachęcamy także do przeglądnięcia statystyk tarnowsko – częstochowskich.

Tarnów 50:
1. Greg Hancock 12 (2,2,3,3,2)
2. Jakub Jamróg 6+2 (1,1*,2*,w,2)
3. Martin Vaculik 12 (3,3,3,3,-)
4. Leon Madsen 0 (0,0,-,-)
5. Janusz Kołodziej 6+1 (2*,1,1,1,1)
6. Maciej Janowski 11+1 (3,3,1,2*,2,)
7. Kacper Gomólski 3 (0,3,0,0)

Częstochowa 40:
9. Grzegorz Zengota 12 (3,2,0,1,3,3)
10. Mirosław Jabłoński 0 (d,0,-,-)
11. Grigorij Łaguta 10 (1,3,2,3,t,1)
12. Rafał Szombierski 7+1 (2,0,2*,d,3)
13. Daniel Nermark 5 (u,2,1,2,u)
14. Hubert Łęgowik 3+2 (1*,1*,1)
15. Artur Czaja 3 (2,1,w,0)

Bieg po biegu:
1. (64,04) Janowski, Czaja, Łęgowik, Gomólski 3:3
2. (64,14) Zengota, Hancock, Jamróg, Jabłoński (d4) 3:3 (6:6)
3. (63,18) Vaculik, Szombierski, Łaguta, Madsen (d4) 3:3 (9:9)
4. (64,22) Gomólski, Kołodziej, Czaja, Nermark (u) 1:5 (10:14)
5. (63,16) Łaguta, Hancock, Jamróg, Szombierski 3:3 (13:17)
6. (62,82) Vaculik, Nermark, Łęgowik, Madsen 3:3 (16:20)
7. (63,76) Janowski, Zengota, Kołodziej, Jabłoński 2:4 (18:24)
8. (64,09) Hancock, Jamróg, Nermark, Czaja (w/u) 1:5 (19:29)
9. (63,12) Vaculik, Łaguta, Janowski, Zengota 2:4 (21:33)
10. (63,61) Łaguta, Szombierski, Kołodziej, Gomólski 5:1 (26:34)
11. (63,75) Vaculik, Nermark, Zengota, Jamróg (w) 3:3 (29:37)
12. (64,05) Hancock, Janowski, Łęgowik, Czaja, Łaguta (t) 1:5 (30:42)
13. (64,19) Zengota, Janowski, Kołodziej, Szombierski (d4) 3:3 (33:45)
14. (64,24) Szombierski, Jamróg, Kołodziej, Nermark (u2) 3:3 (36:48)
15. (64,24) Zengota, Hancock, Łaguta, Gomólski 4:2 (40:50)

Sędziował: Leszek Demski
NCD: 62,82 – w biegu szóstym uzyskał Martin Vaculik
Widzów: ok. 6000

Sponsorzy i partnerzy

 

 

 

wesbud

Nowrem Group

wia-lanwamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Kącik Piękna Tarnów

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST