Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Lechma Start Gniezno – nasz przeciwnik

26/06/2013 0:00:00
Redakcja

Sport żużlowy w Gnieźnie ma bardzo długą tradycję sięgającą lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Pierwszy klub żużlowy powstał tam w 1952 roku, a drużynę zgłoszono do rozgrywek cztery lata później.

Na pierwszy historyczny sukces gnieźnianie nie musieli długo czekać, ponieważ już w 1958 roku zespół awansował do grona pierwszoligowców. W debiutanckim sezonie zespół zajął dobre piąte miejsce. Byt gnieźnian w pierwszej lidze nie trwał drugo, ponieważ w kolejnym sezonie zespół musiał opuścić najwyższą klasę rozgrywkową. Wpływ na to miała m.in. tragiczna śmierć Witolda Świątkowskiego oraz kilku czołowych zawodników.

Od roku 1961 przez kolejnych dziewiętnaście lat zespół z Gniezna występował w drugiej lidze. Na początku następnego dziesięciolecia pojawiło się w klubie kilku zdolnych wychowanków, którzy nawiązywali skuteczną walkę z innymi zawodnikami. Do tego grona można zaliczyć przede wszystkim Leona Kujawskiego i doskonale w Tarnowie znanego Eugeniusza Błaszaka, który w 1975 roku wywalczył tytuł MIMP oraz Srebrny Kask. Dwa lata później tragiczne wydarzenie miało miejsce na torze w Tarnowie, gdzie zginął inny młody i utalentowany wychowanek Startu – Marcin Rożak.

Przełomowym dla sportu żużlowego w Gnieźnie okazał się rok, 1979 w którym udało się wywalczyć awans do pierwszej ligi. Dobrze wypadli także juniorzy zdobywając brązowy medal w MMPPK. Kolejny sezon przyniósł największy do tej pory sukces gnieźnian w postaci brązowych medali DMP. Ogromny wpływ w tamto osiągnięcie mieli Eugeniusz Błaszak, Leon Kujawski, Wojciech Kaczmarek, Kazimierz Wójcik, Stanisław Gała i Romuald Łoś. Brązowe krążki zawodnicy z pierwszej stolicy Polski odbierali także w MDMP i MPPK.

Kolejne lata dla czerwono – czarnych nie były już tak udane. W roku 1984 Start ponownie opuszcza pierwszą ligę. Do tego faktu przyczyniły się osłabienia kadrowe, a nowi zawodnicy, nie byli już tak skuteczni. Pobyt na drugoligowym froncie nie trwa jednak długo i już w 1986 roku Orły ponownie awansują do pierwszej ligi. Ta jednak szybko weryfikuje potencjał drużyny, która po roku ponownie zaznaje goryczy spadku do drugiej ligi. Jedynym pozytywnym aspektem było wywalczenie brązowych medali MMPPK przez gnieźnieńskich juniorów.

Kolejne lata kończą się dla Startu bez szczególnych sukcesów. Dopiero w 1995 roku zespół czerwono- czarnych ponownie wywalczył awans do pierwszej ligi. Kolejne cztery sezony to sukcesy, ale poza ligowe. Krzysztof Jabłoński zostaje wicemistrzem świata juniorów, a młodzieżowcy Startu zdobywają złoty medal w MDMP oraz srebrny w MMPPK.

W 1999 roku zespół z Gniezna opuszcza szeregi najlepszych drużyn w kraju, by powrócić do nich dopiero w tym roku. W tym czasie drużyna startowała w nowej pierwszej i drugiej lidze. Najgorszym momentem dla Orłów był sezon 2004 w którym klub przeżywał bardzo duże problemy finansowe. Od kolejnego sezonu gnieźnianie sukcesywnie zaczęli marsz ku najlepszym drużynom w kraju. Cel ten udało się osiągnąć w ubiegłorocznych rozgrywkach, które start na pierwszoligowym froncie wygrał.

Do najbardziej znanych polskich zawodników występujących w przeszłości z Orłem na plastronie oprócz wymienionych – Eugeniusza Błaszaka oraz Leona Kujawskiego wymienić należy także m.in. Andrzeja Pogorzelskiego, braci Fajfer, Cieślewiczów czy też Roberta Sawinę i Krzysztofa Cegielskiego.

Obecny rok jest dla gnieźnian trzynastym wśród najlepszych drużyn w kraju.

Przed nowym sezonem kadra Lechmy Startu Gniezno została mocno przebudowana. Po awansie zespół wzmocnił Matej Zagar, Sebastian Ułamek, Piotr Świderski, Davey Watt i Damian Adamczak.

Gnieźnianie w liczbach:

Drużynowe Mistrzostwa Polski – 1 medal(0 złotych, 0 srebrnych, 1 brązowy)
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski – 3 medale (1 złoty, 1 srebrny, 1brązowy)
Indywidualne Mistrzostwa Polski – 1 medal(0 złotych, 1 srebrny, 0 brązowych)
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski – 4 medale (0 złotych, 2 srebrne, 2 brązowe)
Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 4 medale (0 złotych, 1 srebrny, 3 brązowe)
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 4 medale (0 złotych, 2 srebrne, 2 brązowe)

Łączny dorobek medali zdobytych w ramach Mistrzostw Polski przez Start Gniezno– 17 medali (1 złoty, 7 srebrnych, 9 brązowych)

Sponsorzy i partnerzy
Małopolska

wesbud

Nowrem Group

wia-lan

wamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Kącik Piękna Tarnów

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST