Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Laguta wygrywa IMME, Vaculik czwarty

02/08/2015 21:51:49
Redakcja

Grigorij Laguta został nowym Indywidualnym Międzynarodowym Mistrzem Ekstraligi. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Piotr Pawlicki, a trzeci był Greg Hancock. Najgorsze dla sportowca, 4 miejsce, zajął Martin Vaculik.

Martin bardzo dobrze rozpoczął zawody. Już w pierwszym biegu przez trzy okrążenia toczył walkę z Grzegorzem Walaskiem i Grigorijem Lagutą. Ostatecznie na 3 okrążeniu wyszedł na czoło stawki i dowiózł do mety 3 punkty. W kolejnych dwóch startach imponował dobrymi startami. Odjeżdżał jednak szeroko na wirażach, przez co musiał kontrować ataki swoich rywali. Robił to jednak skutecznie i po 3 seriach startów miał na koncie 9 punktów. Pierwsza porażka przydarzyła mu się w biegu 16, kiedy to musiał uznać wyższość Nickiego Pedersena, a w 20 biegu przyjechał na końcu stawki i był wyraźnie wolniejszy.

W fazie zasadniczej zdecydowanie nie błyszczał późniejszy zwycięzca Grigorij Laguta. Zdobył zaledwie 7 punktów i czekała go walka w półfinałach. W finale zameldowali się Vaculik i Hancock, a aspiracje do walki o końcowy triumf zgłaszał coraz szybszy Piotr Pawlicki. Mimo niesamowitej walki niemal w każdym biegu, doszło tylko do jednego upadku. W biegu 17 na tylne koło Emila Sajfutdinowa najechał Nicki Pedersen i groźnie uderzył w bandę. Duńczyk podniósł się z toru jednak z nosa dość mocno lała się krew. Jak się okazało, uraz ten wykluczył Pedersena z dalszej części zawodów.

W pierwszym półfinale Piotr Pawlicki nie pozostawił złudzeń rywalom. Wygrał start i sukcesywnie powiększał przewagę. Drugi półfinał to majstersztyk Laguty. Grigorij przegrał start z Sajfutdinowem jednak rzucił się w szaleńczą pogoń. Na 4 okrążeniu udało mu się wyprzedzić Emila jednak ten skuteczną przycinką odzyskał swoją pozycję. Laguta postawił jednak wszystko na jedną kartę i atakiem tuż przy samej bandzie na ostatnim łuku minął swojego rodaka. Nie mniejszych emocji dostarczył w biegu finałowym. Po słabym starcie napędził się pod samą bandą i na wejściu w 2 wiraż minął wszystkich rywali i dowiózł zwycięstwo do mety. Martin Vaculik nie miał w tym biegu wiele do powiedzenia i zakończył zawody na 4 miejscu.