Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Krótka historia Złotego Kasku

13/05/2014 0:00:00
Redakcja

W najbliższą niedzielę 18 maja o godzinie 17:00 na stadionie przy Zbylitowskiej odbędzie się finał Złotego Kasku. W zawodach udział wezmą również dwaj reprezentanci Grupy Azoty Unii Tarnów – Kacper Gomólski i Krzysztof Buczkowski.

Zachęcamy do przeczytania fragmentów historii Złotego Kasku opracowanej przez Zbigniewa Rozkruta, której rozbudowaną wersję przeczytać będzie można w niedzielnym programie zawodów.

Historia Złotego Kasku liczy sobie już ponad pół wieku. W 1961 roku działacze Polskiego Związku Motorowego stworzyli nową formę zawodów w postaci cyklu indywidualnych turniejów dla zawodników ówczesnej I ligi. Turnieje miały być rozgrywane kolejno na wszystkich torach I-ligowych, a suma punktów zdobytych w cyklu decydowała o zwycięstwie. Ktoś, kto wpadł na taki pomysł zasłużył na „żużlowego Nobla”. Przecież ta forma indywidualnej rywalizacji żużlowców wyprzedziła o przeszło trzy dekady system wyłaniania indywidualnego mistrza świata w cyklu Grand Prix.

Pierwszym, historycznym zdobywcą Złotego Kasku był znakomity żużlowiec pochodzący z Rawicza, reprezentujący Stal Rzeszów Florian Kapała. Swoją klasę i miano najlepszego żużlowca w kraju podkreślił udziałem w zdobyciu wspomnianego prymatu polskich żużlowców na świecie jak również zdobyciem tytułu indywidualnego mistrza kraju. Sukces Kapały tym bardziej zasługuje na uznanie, gdy spojrzymy na nazwiska i klasę zawodników startujących w tamtych czasach. Kaiser, Żyto, Maj, Tkocz, Połukard, Pogorzelski. To był prawdziwy „kwiat” polskiego żużla.

Tarnowskim akcentem w pierwszych latach Złotego Kasku była druga lokata Zygmunta Pytki w ogólnej klasyfikacji, w sezonie 1968.

Z biegiem lat naturalną koleją rzeczy następowała „zmiana warty” w polskim żużlu. Złote Kaski zakładali Andrzej Wyglenda, Antoni Woryna, Paweł Waloszek, Edward Jancarz, Zenon Plech. Ustalony od początku istnienia rozgrywek system wyłaniania zdobywcy Złotego Kasku w cyklu turniejów rozgrywanych na torach wszystkich I-ligowców utrzymał się do 1975 roku. Przez kolejne sześć lat zmniejszono cykl do czterech rund z przerwą w sezonie 1978, kiedy to na Stadionie Śląskim wyłoniono zdobywcę Złotego Kasku tylko w jednym turnieju. Stało się tak, ponieważ władze polskiego żużla potraktowały rywalizację w Złotym Kasku jako sprawdzian i eliminację przed Finałem Mistrzostw Świata Par w Chorzowie. Zresztą i we wcześniejszych latach rozgrywki i końcowe rezultaty walki o Złoty Kask były brane pod uwagę przy ustalaniu kadry do reprezentowania Polski w eliminacjach mistrzostw świata w kategorii indywidualnej, drużynowej i par.

Od 1992 roku przez kolejne 10 lat finały Złotego Kasku przeprowadzane były we Wrocławiu, i były w pewnym sensie „podpięte” do Memoriału dra Lecha Barana, długoletniego lekarza sportowego we Wrocławiu. To właśnie we Wrocławiu rozpoczęła się seria zwycięstw w Złotym Kasku Tomasza Golloba. Najlepszy zawodnik w historii polskiego żużla siedmiokrotnie stawał na najwyższym podium tych rozgrywek. Za Gollobem plasuje się czterech żużlowców z trzema zwycięstwami. Są to Roman Jankowski, Edward Jancarz, Zenon Plech iJanusz Kołodziej. Kołodziej jest również autorem swego rodzaju kuriozum, został zdobywcą dwóch Złotych Kasków w…jednym i tym samym sezonie. W 2009 roku kilkakrotnie przesuwano termin finałowego turnieju, w końcu rozgrywając go na wiosnę następnego roku. Kołodziej będąc zawodnikiem Unii Leszno dwukrotnie w roku 2010 okazał się najlepszy w rywalizacji o Złoty Kask.

W historii tarnowskiego żużla zawodnicy z jaskółką na plastronie trzykrotnie zapisali się jako zdobywcy Złotego Kasku. W 2005 r. Janusz Kołodziej, rok później Tomasz Gollob i od ubiegłego roku aktualnym posiadaczem tego cennego trofeum jest Maciej Janowski. Kibice tarnowskiej Unii bardzo żałują, że w wyniku odniesionej kontuzji nie mógł zakończyć tegorocznego, półfinałowego turnieju Janusz Kołodziej. Gdyby zakwalifikował się do dzisiejszego finału byłby poważnym faworytem do zwycięstwa, a w przypadku zdobycia Złotego Kasku przesunąłby się na drugie miejsce w rankingu zwycięzców tego trofeum. Niestety, w sporcie żużlowym tak już bywa, że nieprzewidziany przypadek może zniweczyć nawet najbardziej misterny plan. Na pocieszenie można dodać, że przed Kołodziejem jeszcze dobrych kilka lat startów, a jego „rywale” z czołówki rankingu zakończyli już kariery.

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

Nowrem Group

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkan

rehamedica
Lotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

 

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

 

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Seba Mechanika

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST