Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Jaskółki kontra Lwy

23/05/2014 0:00:00
Redakcja

W niedzielę 25 maja Grupa Azoty Unia Tarnów podejmie KantorOnline Włókniarz Częstochowa w tamach V kolejki Enea Ekstraligi. Jaskółki po rozegranych dotąd spotkaniach plasują się na czele ligowej tabeli i po tym spotkaniu na pewno będą chciały tam pozostać.

Obie drużyny w poprzednim sezonie spotkały się czterokrotnie. Najpierw w rundzie zasadniczej Jaskółki wysoko pokonały u siebie częstochowian, by przegrać w rewanżu w takim samym stosunku. Później obie ekipy zmierzyły się w meczu o brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W Tarnowie podopieczni Marka Cieślaka wygrali różnicą ośmiu punktów, co w lepszym położeniu stawiało częstochowskie Lwy. Przy Olsztyńskiej tarnowianie stanęli jednak na wysokości zadania broniąc wywalczonej na domowym torze przewagi. Ostatecznie to Jaskółki sięgnęły po piątym medal DMP w historii klubu.

Częstochowianie przed startem tegorocznych rozgrywek dokonali kilku korekt w składzie. Do Torunia odszedł Emil Sajfutdinow, a w Jego miejsce udało pozyskać się Grzegorza Walaska. Niestety na wskutek problemów finansowych goście z Częstochowy przyjadą do Tarnowa w nieco okrojonym składzie. Zabraknąć ma aż czwórki podstawowych zawodników, co stawia Jaskółki w roli murowanego faworyta, jednak w sporcie wszystko może się zdarzyć, a ciekawych biegów nie powinno zabraknąć.

Tarnowscy Kibice mogą liczyć na dobrą dyspozycję Martina Vaculika i Grega Hancocka. Z dobrej strony będzie chciał pokazać się Krzysztof Buczkowski.

Grupa Azoty Unia Tarnów po trzech ligowych zwycięstwach odniosła minimalną porażkę w ostatniej kolejce ligowej w Toruniu. W spotkaniu na MotoArenie na wysokim poziomie pojechali w zasadzie tylko Martin Vaculik i Greg Hancock. To właśnie oni stanowią o sile tarnowskiej ekipy w tym sezonie w dotychczasowych spotkaniach. Słowak zajmuje obecnie drugie miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników ekstraligowych. Dobrze spisuje się nie tylko w polskiej lidze, ale również w Szwecji. Amerykanin z kolei bardzo dobrze wypadł w Grand Prix Finlandii. W Tampere zgromadził dwanaście punktów zajmując ostatecznie czwarte miejsce w finale. To już drugi turniej Grand Prix, który sympatyczny Herbie kończy tuż za podium. Wysoką formę niespełna 44 latek potwierdził we wtorkowej kolejce Elitserien, gdzie zdobył trzynaście punktów i bonus.

Pierwszoplanowe role w tarnowskim zespole powinni także odgrywać Janusz Kołodziej i Artem Laguta. Tego pierwszego czeka jednak jeszcze w sobotę runda eliminacyjna SEC w Żarnowicy. Rosjanin z kolei w czwartek wziął udział udział w spotkaniu ligi rosyjskiej w dalekim Władywostoku. W czterech startach zanotował na swoim koncie jedenaście punktów. Obaj na Mościckim owalu są zawsze bardzo trudnymi przeciwnikami i w niedzielę częstochowianie będą musieli sporo się namęczyć, żeby z nimi wygrać.

Janusz Kołodziej z reguły notuje bardzo dobre występy przy Zbylitowskiej.

O swoim ostatnim występie ligowym w Toruniu na pewno będzie chciał zapomnieć Krzysztof Buczkowski, który nie zdołał wywalczyć nawet punktu. Przed tarnowską publicznością będzie chciał się jednak zrehabilitować i pokazać na co go stać. W dwóch poprzednich meczach przy Zbylitowskiej spisywał się przyzwoicie zdobywając ważne punkty dla Jaskółek. Buczek jednak dopiero uczy się trudnego tarnowskiego toru, nabywając z każdym biegiem cennej wiedzy o Mościckiej nawierzchni.

Od początku tegorocznego sezonu bardzo dobre występy notuje Kacper Gomólski, który dosyć solidnie punktuje w Enea Ekstralidze. Nieźle radzi sobie w lidze duńskiej i zawodach indywidualnych. Tym samym Ginger pokazuje, że jest jednym z czołowych juniorów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Partnerować mu będzie Ernest Koza, który w tygodniu brał udział w turniejach młodzieżowych w Rybniku i Opolu. W obu wypadł przyzwoicie, będą jednym z najlepiej punktujących zawodników. Wychowanek Jaskółek do tej pory punkty w Enea Ekstralidze zdobywał na domowym torze, gdzie wygrał już trzy ligowe biegi. W niedzielę stoi przed dużą szansą poprawienia tego wyniku.

Siła częstochowskiej drużyny opierać będzie się przede wszystkim na Peterze Kildemandzie i Arturze Czai. Dla Duńczyka tegoroczny sezon jest pierwszym w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. W rozegranych dotąd spotkaniach imponował skutecznością, ambicją i walecznością. Dobrą formę potwierdził w Gdańsku, gdzie dla swojej drużyny wywalczył komplet punktów. Nieco słabiej wypadł dwa tygodnie temu w meczu z Betard Spartą. W Tarnowie będzie na pewno groźnym przeciwnikiem nawet dla liderów Jaskółek.

Kacper Gomólski jest coraz ważniejszym ogniwem Grupy Azoty Unii Tarnów.

W awizowanym składzie częstochowian widnieją jeszcze tylko dwaj seniorzy – Rafał Szombierski i Mirosław Jabłoński. Obaj jednak póki co spisują się raczej słabo. Szombierski odjechał do tej pory tylko jeden mecz ligowy ze SPAR Falubazem w którym zgromadził siedem punktów w sześciu startach. Młodszy z braci Jabłoński wystąpił na inaugurację w Lesznie, ale punktów nie zdobył. Na kolejną szansę musiał czekać do IV kolejki Enea Ekstraligi. W meczu z wrocławianami zdobył sześć punktów zastępując w składzie Grigorija Lagute.

Skład KantorOnline Włókniarz Częstochowa uzupełnią juniorzy z Arturem Czają na czele. Młodzieżowiec Lwów ze spotkania na spotkanie spisuje się coraz lepiej. W turniejach młodzieżowych w Rybniku i Opolu był za każdym razem niepokonany. Zwyżkę formy sygnalizują także Huber Łęgowik i Oskar Polis. Nie należy zapominać o Rafale Malczewskim, który jest póki co obok Czai podstawowym młodzieżowcem w drużynie prowadzonej przez Piotra Żyto. Ze swojej roli póki wywiązuje się nie najgorzej.

Artem Laguta na tarnowskim torze prezentuje się bardzo dobrze.

Przed niedzielnym meczem sporo zmartwień ma Piotr Żyto, który w Tarnowie będzie musiał sobie radzić bez liderów – Grigorija Laguty, Grzegorza Walaska, Rune Holty oraz Michaela Jepsena Jensena. Tego problemu nie ma Marek Cieślak, który postawił na sprawdzony, najmocniejszy skład.

Emocji na stadionie w Mościach na pewno nie zabraknie. Zapraszamy wszystkich Kibiców Jaskółek do głośnego dopingu na stadionie przy ulicy Zbylitowskiej! Pierwszy bieg już o 16:30!!

Ernest Koza jest szybki na Mościckim torze.

KantorOnline Włókniarz Częstochowa
1. Peter Kildemand
2. Oskar Polis
3. Mirosław Jabłoński
4. Hubert Łęgowik
5. Rafał Szombierski
6. Artur Czaja

Grupa Azoty Unia Tarnów
9. Martin Vaculik
10. Krzysztof Buczkowski
11. Artem Laguta
12. Greg Hancock
13. Janusz Kołodziej
15. Kacper Gomólski

Szczegółowe informacje organizacyjne można znaleźć tutaj.

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

Nowrem Group

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkan

rehamedica
Lotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

 

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

 

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Seba Mechanika

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST