Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

FOGO Unia Leszno – nasz przeciwnik

08/04/2013 0:00:00
Redakcja

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższą niedzielę po perturbacjach związany z warunkami atmosferycznymi w całym kraju zostaną zainaugurowane rozgrywki Enea Ekstraligi. Pierwszym przeciwnikiem Jaskółek w nadchodzącym sezonie będzie drużyna FOGO Unia Leszno. Pomimo, że drużyny z wielkopolski większości kibiców żużlowych w Polsce nie trzeba specjalnie przedstawiać, postaramy się scharakteryzować najważniejsze sukcesy i zawodników reprezentujących ten klub na przestrzeni lat.

Klub założony w 1938 roku jest obecnie najbardziej utytułowanym ośrodkiem żużlowym w Polsce. Medale Drużynowych Mistrzostw Polski zdobywali już począwszy od pierwszej edycji w 1948. Rok później byli już mistrzami kraju nie oddając palmy pierwszeństwa przez kolejnych sześć sezonów. Później leszczynianie tytuł zdobywali jeszcze 7 razy w 1979, 1980, 1987, 1988, 1989, 2007, a ostatni raz przy bardzo dużej pomocy wychowanka i obecnego kapitana Unii Tarnów Janusza Kołodzieja w 2010 roku. Warto dodać, że po siedem razy zdobywali w Drużynowych Mistrzostwach Polski medale srebrne i brązowe.

Prawdziwą legendą Unii Leszno jest Alfred Smoczyk, którego imię nosi leszczyński stadion. Pomimo, że „Fred” na żużlu startował tylko przez cztery sezony, udało mu się ociągnąć dużo znaczących sukcesów. Wiele osób które mogły śledzić przebieg jego kariery uważa, że jego talent był ogromny i mógł jako pierwszy Polak zdobyć tytuł najlepszego żużlowca świata. Niestety na przeszkodzie ku temu stanął tragiczny wypadek motocyklowy na wskutek którego żużlowiec rodem z Kościana zmarł. Na cześć tego zawodnika nieprzerwanie od 1951 roku w Lesznie odbywa się poświęcony mu memoriał na którego podium dwa razy stawali tarnowianie.

Warto także zaznaczyć, że leszczyński klub może pochwalić się sukcesami nie tylko w zawodach drużynowych, ale także w indywidualnych. Zawodnicy z Bykiem na plastronie aż jedenastokrotnie zdobywali tytuł najlepszego żużlowca Polski, siedem razy odbierali srebrne medale i sześć razy brązowe.

Poprzez wszystkie sezony barwy Unii reprezentowało wielu znakomitych zawodników. Oprócz wspomnianego już Alfreda Smoczyka wymienić należy także obecnego trenera Byków Romana Jankowskiego, który był także szkoleniowcem Jaskółek w latach 2008 -2009. Inni znani zawodnicy to Józef Olejniczak, Zdzisław Dobrucki, Zenon Kasprzak, Mariusz Okoniewski, Bernard Jąder, Zbigniew Jąder czy Jan Krzystyniak. Spośród zawodników zagranicznych ikoną leszczyńskiego klubu przez kilkanaście lat był Australijczyk Leigh Adams i to głównie on kojarzy się z formacją stranieri Byków.

W poprzednim sezonie na wskutek kontuzji lidera drużyny Jarosława Hampela leszczynianie sezon zakończyli na piątym miejscu, dość pechowo przegrywając rywalizację o czwarte miejsce premiowane awansem do fazy play-off z zespołem z Torunia. Po odejściu z zespołu Hampela trzon drużyny w zbliżających się rozgrywkach tworzyć będą bracia Pawliccy, Damian Baliński, znany z występów w Tarnowie Fredrik Lindgren, powracający po kontuzji Duńczyk Kenneth Bjerre i Grzegorz Zengota.

Do tej pory Unia Leszno startowała w najwyższej klasie rozgrywkowej przez 54 sezony spośród wszystkich 65 sezonów w polskich ligach.

Leszczynianie w liczbach:

Drużynowe Mistrzostwa Polski – 27 medali (13 złotych, 7 srebrnych, 7 brązowych)

Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski – 10 medali (4 złote, 3 srebrne, 3 brązowe)

Indywidualne Mistrzostwa Polski – 24 medale (11 złotych, 7 srebrnych, 6 brązowych)

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski – 18 medali (6 złotych, 7 srebrnych, 5 brązowych)

Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 16 medali (7 złotych, 7 srebrnych, 2 brązowe)

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 7 medali (4 złote, 1 srebrny, 2 brązowe)

Łączny dorobek medali zdobytych w ramach Mistrzostw Polski przez Unię Leszno – 102 medale (45 złotych, 32 srebrne, 25 brązowych)

Zawodnicy z Bykiem na plastronie startowali na przestrzeni lat także w wielu prestiżowych imprezach na krajowej arenie. Do najważniejszych imprez krajowych z całą pewnością zaliczyć trzeba Złoty (8zwycięstw), Srebrny (4 zwycięstwa) i Brązowy Kask (4 zwycięstwa) oraz wspomniany wcześniej Memoriał Alfreda Smoczyka (32 zwycięstwa).

Sponsorzy i partnerzy

 

 

 

wesbud

Nowrem Group

wia-lanwamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Kącik Piękna Tarnów

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST