Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

73. Derby Południa dla Jaskółek!

28/05/2017 16:50:45
Redakcja

Grupa Azoty Unia Tarnów pewnie pokonała w meczu wyjazdowym Stal Rzeszów. Tarnowianie wygrali różnicą aż szesnastu punktów. W ekipie Pawła Barana najlepszym zawodnikiem spotkania derbowego był Kenneth Bjerre, który tylko raz musiał przełknąć gorycz porażki.

W gorące popołudnie Kibice rzeszowscy i tarnowscy dosyć licznie zapełnili trybuny stadionu w Rzeszowie. Przed rozpoczęciem spotkania minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego Krystiana Rempały.

Pewnym zwycięstwem Petera Ljunga zakończył się inauguracyjny wyścig dnia. Szwed prowadził już od startu, wjeżdżając na metę z dużą przewagą nad Nicklasem Porsingiem. Niespodziewanie po słabym starcie na końcu stawki znalazł się Mikkel Michelsen, a na trzecie miejsce wskoczył zastępujący Mateusza Rząsę Patryk Wojdyło. Młodzieżowiec Stali bronił się przed atakami Duńczyka przez pierwsze dwa okrążenia. Na wejściu w pierwszy łuk trzeciego okrążenia zostawił jednak przy kredzie zbyt dużo miejsca, co skrzętnie wykorzystał Mikkel Michelsen.

Faworytami biegu juniorów byli zawodnicy miejscowi, którzy wyścig wygrali 4:2 doprowadzając do meczowego remisu. Triumf padł łupem startującego z pierwszego pola startowego Wiktora Lamparta. Za nim na metę przyjechał poobijany w ćwierćfinale IMP Patryk Rolnicki. Niestety nie liczył się w stawce Michał Nowiński, który przyjechał daleko z tył.

Po zwycięstwie w trzecim biegu gospodarze objęli dwupunktowe prowadzenie w spotkaniu. O kolejności na mecie zadecydował moment startowy. Z tył o trzecią pozycję z Chrisem Harrisem do końca walczył Artur Mroczka. Niestety zawodnik Jaskółek po ataku na ostatnim łuku zanotował niegroźny uślizg.

Emocje w biegu czwartym skończyły się na wyjściu z pierwszego łuku. Po wygranym starcie na prowadzenie wysforował się Kenneth Bjerre, który wygrał z dużą przewagą na braćmi Lampartami. W stawce nie liczył się Michał Nowiński, który pomimo dosyć dobrego startu szybko spadł na koniec stawki.

Świetnym startem popisał się w piątym biegu Mikkel Michelsen. Duńczyk zamknął wszystkich po starcie obejmując prowadzenie. Tym razem nieco słabiej wystartował Peter Ljung. Szwed mocno naciskał jednak Chrisa Harris. Swego dopiął już na drugim okrążeniu. Brytyjczyk po tym ataku spadł aż na ostatnią pozycję. Po podwójnej wygranej Jaskółek w biegu piątym to tarnowianie objęli dwupunktowe prowadzenie w Derbach Południa, którego nie oddali już do końca spotkania stale powiększając przewagę.

Po zamieszaniu w biegu szóstym na pierwszym łuku zabrakło miejsca dla Patryka Wojdyło. Wychowanek Stali upadł na tor, a wyścig został przerwany za co junior został wykluczony z powtórki. W niej start wygrał Artur Czaja, a po zewnętrznej świetnie zaatakował Artur Mroczka łatwo wyprzedzając Dawida Lamparta. Później z każdym okrążeniem tarnowianie systematycznie budowali przewagę nad liderem rzeszowian.

Spodziewanego efektu nie przyniosła rezerwa taktyczna gospodarzy w biegu siódmym. Mateusza Rząsę zastąpił Josh Grajczonek. Po zdecydowanie wygranym starcie i zamknięciu przy krawężniku Niklasa Porsinga prowadzenie objął Kenneth Bjerre. Duńczyk ani przez chwilę nie był zagrożony przez parę Stali. W stawce nie liczył się tym razem Patryk Rolnicki.

Wygrany start z pierwszego pola startowego pozwolił objąć prowadzenie i wygrać bieg Dawidowi Lampartowi w biegu ósmym. Zawodnik Stali do końca musiał jednak być czujny, bo cały czas naciskał go Mikkel Michelsen. Niegroźny uślizg na wyjściu z pierwszego łuku na pierwszym okrążeniu zaliczył Wiktor Lampart. Młodemu wychowankowi Stali na szczęście nic się nie stało i szybko pozbierał się z toru przez co bieg mógł być kontynuowany.

W biegu dziewiątym z kolejnej rezerwowy taktycznej skorzystał trener Janusz Stachyra desygnując do walki zwycięzcę poprzedniej gonitwy. Rezerwa jednak na niewiele się zdała, bo Jaskółki powiększyły przewagę o kolejne dwa oczka po pewnym zwycięstwie Artura Mroczki. Początkowo ostatni jechał Artur Czaja, jednak już na wejściu w drugi łuk pierwszego okrążenia atakiem przy kredzie minął Dawida Lamparta.

W biegu dziesiątym po raz kolejny o końcowej kolejności na mecie zadecydował moment startowy, który należał do Josha Grajczonka. Australijczyk jeżdżący w barwach rzeszowskiej Stali przez cztery okrążenia musiał odpierać zaciekłe ataki Kennetha Bjerre. Punkt Chrisa Harrisa pozwolił gospodarzom odrobić dwa oczka do Grupy Azoty Unii Tarnów. Mimo tego po dziesięciu biegach Jaskółki nadal prowadziły różnicą sześciu punktów.

Utrzymująca się przewaga tarnowian pozwoliła kierownictwu Stali na skorzystanie z kolejnej rezerwy taktycznej posyłając do boju Nicklasa Porsinga. W pierwszej odsłonie taśmę zerwał Dawid Lampart. W powtórce zastąpił go Patryk Wojdyło. W niej za utrudnianie startu wykluczony został Artur Czaja. W trzeciej odsłonie biegu jedenastego osamotniony Mikkel Michelsen przywiózł dla Jaskółek bardzo cenny remis, broniąc sześć punktów przewagi w meczu. W całym biegu niewiele się działo, bo Duńczyk zamknął Nicklasa Porsinga już po starcie wygrywając z bardzo dużą przewagą.

Podobny przebieg miał kolejny bieg. Wygrywając start z czwartego pola Josh Grajczonek zamknął rywali w pierwszym łuku i pognał do mety po pewne trzy oczka. Na dwóch kolejnych pozycjach na kresce zameldowali się jednak tarnowianie.

Ostatni z biegów serii zasadniczej zakończył się podwójnym zwycięstwem Grupy Azoty Unii Tarnów. Para Kenneth Bjerre – Artur Mroczka zdecydowanie wygrała start i pognała do mety po pewne pięć punktów. Tym samym przed biegami nominowanymi Jaskółki prowadziły w Rzeszowie różnicą aż 10 punktów.

Żadnych szans parze Stali w biegu czternastym nie dał Artur Mroczka i Peter Ljung. Para Jaskółek wygrała start i przywiozła do mety pięć punktów zapewniając zwycięstwo w spotkaniu.

Ostatni wyścig ustalił wynik spotkania na 16-punktową wygraną Grupy Azoty Unii Tarnów. Bieg wygrał kapitalnie dzisiaj jeżdżący Kenneth Bjerre. Za nim na metę wpadł Josh Grajczonek i Mikkel Michelsen. Punktów nie zdobył tym razem Nicklas Porsing.

W drużynie Grupy Azoty Unii Tarnów poza świetnie dysponowanym Kennethem Bjerre na bardzo dobrym poziomie pojechała pozostała czwórka seniorów. Straconych pozycji nie było dla Artura Mroczki, który poza nieudanym pierwszym startem w pozostałych czterech brylował. Ładną walkę na torze zaprezentował Mikkel Michelsen i Peter Ljung. Trzy pierwsze biegi w wykonaniu Artura Czai z pewnością należy zapisać na duży plus. Z pewnością szkoda wykluczenia w begu jedenastym (za nieprzykręconą osłonę tylnego koła). Ważne trzy oczka dołożył Patryk Rolnicki. Tym razem słabo spisał się Michał Nowiński.

W zespole Stali Rzeszów poza postawą Josha Grajczonka trudno szukać pozytywnych aspektów. Dziewięć punktów wywalczył co prawda Nicklas Porsing, ale specjalnie nie zachwycił. Znacznie poniżej oczekiwań spisał się Dawid Lampart oraz bezbarwny Dawid Lampart. Poobijanemu po piątkowym treningu Wiktorowi Lampartowi sił starczyło tak naprawdę tylko na jeden bieg.

Rewanż w Tarnowie już w niedzielę 4 czerwca. Pierwszy bieg o 14:45. Już dzisiaj zapraszamy!

Grupa Azoty Unia Tarnów 53
1. Peter Ljung 10+2 (3,2*,1,2,2*)
2. Mikkel Michelsen 10 (1,3,2,3,1)
3. Artur Czaja 6 (2,3,1,w)
4. Artur Mroczka 10+2 (u,2*,3,2*,3)
5. Kenth Bjerre 14 (3,3,2,3,3)
6. Patryk Rolnicki 3+1 (2,0,1*)
7. Michał Nowiński 0 (0,0,0)

Stal Rzeszów 37
9. Nicklas Porsing 9 (2,2,2,2,1,0)
10. Mateusz Rząsa NS (-,-,-,-)
11. Josh Grajczonek 13+1 (3,1,1*,3,3,2)
12. Chris Harris 2 (1,0,1,0,0)
13. Dawid Lampart 7 (2,1,3,0,t,1)
14. Patryk Wojdyło 2 (0,1,w,1,0)
15. Wiktor Lampart 4+1 (3,1*,u)

Bieg po biegu:
1. Ljung, Porsing, Michelsen, Wojdyło 2:4
2. W.Lampart, Rolnicki, Wojdyło, Nowiński 4:2 (6:6)
3. Grajczonek, Czaja, Harris, Mroczka – u4 4:2 (10:8)
4. Bjerre, D.Lampart, W.Lampart, Nowiński 3:3 (13:11)
5. Michelsen, Ljung, Grajczonek, Harris 1:5 (14:16)
6. Czaja, Mroczka, D.Lampart, Wojdyło – w/u 1:5 (15:21)
7. Bjerre, Porsing, Grajczonek, Rolnicki 3:3 (18:24)
8. D.Lampart, Michelsen, Ljung, W.Lampart 3:3 (21:27)
9. Mroczka, Porsing, Czaja, D.Lampart 2:4 (23:31)
10. Grajczonek, Bjerre, Harris, Nowiński 4:2 (27:33)
11. Michelsen, Porsing, Wojdyło, A.Czaja – w, D.Lampart – t 3:3 (30:36)
12. Grajczonek, Ljung, Rolnicki, Wojdyło 3:3 (33:39)
13. Bjerre, Mroczka, Porsing, Harris 1:5 (34:44)
14. Mroczka, Ljung, Lampart, Harris 1:5 (35:49)
15. Bjerre, Grajczonek, Michelsen, Porsing 2:4 (37:53)

Sponsorzy i partnerzy

 

 

 

wesbud

Nowrem Group

wia-lanwamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Kącik Piękna Tarnów

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST