Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Stelmet Falubaz Zielona Góra – nasz przeciwnik

28/05/2013 0:00:00
Redakcja

W najbliższą niedzielę będziemy gościć w Tarnowie drużynę sześciokrotnego mistrza Polski – ekipę Stelmetu Falubaz Zielona Góra. Przedstawiamy bardzo skróconą historię sportu żużlowego w tym mieście.

Sport motocyklowy w Zielonej Górze ma bardzo długą tradycję sięgającą roku 1946 w którym powstała sekcja należąca do Milicyjnego Klubu Sportowego. Pierwsze zawody żużlowe odbyły się już na jesień tego roku. Na wiosnę roku przyszłego motocykliści i żużlowcy z Zielonej Góry tworzyli filię Motoklubu Unii Poznań.

Po latach 1946 – 1956, kiedy żużlowcy i motocykliści startowali pod szyldem Unii, a później Stali sport żużlowy zniknął z mapy miasta. Wpływ na to miały zarówno problemy sprzętowe jak i brak stadionu z prawdziwego zdarzenia.

Na wiosnę 1957 roku ukończono budowę nowego toru żużlowego, a drużyna LPŻ Zielone Góra zainaugurowała występy w  rozgrywkach ówczesnej trzeciej ligi, by trzy lata później startować już klasę wyżej.

Rok 1961 przynosi zmianę nazwy klubu na Zgrzeblarki, a  patronat nad drużyną żużlową przejęła Lubuska Fabryka Zgrzeblarek Bawełnianych. Pierwsze sukcesy zielonogórzan to początek lat siedemdziesiątych. Sezon 1973 przynosi nie tylko zmianę nazwy na ukochany przez kibiców – Falubaz, ale także brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Największe sukcesy Falubazu to lata osiemdziesiąte, w których zespół trzykrotnie zdobywał tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Zawodnicy z Zielonej Góry zdobywali także liczne medale w zawodach indywidualnych i parowych.

Na początku lat dziewięćdziesiątych klub przejął zielonogórski biznesman Zbigniew Morawski, a drużyna wystartowała w lidze pod nazwą Morawki Speedway Team zdobywając tytuł mistrzowski już w pierwszym sezonie. W sezonie 1994 zielonogórzanie spadli na rok do pierwszej ligi. Niestety passa spadków i awansów trwała aż do 2007 roku. Dopiero sezon 2008 przyniósł drużynie ZKŻ-u kolejny sukces po latach w postaci brązowego medalu DMP.

Od roku 2009, kiedy  zielonogórzanie zdobyli kolejny tytuł mistrzowski, startują w lidze pod historyczną nazwą – Falubaz. Rok później w lidze ulegli tylko leszczyńskim Bykom. W sezonie 2011 pod wodzą trenera Marka Cieślaka zawodnicy z Myszką Miki na plastronie zdobywają swój szósty tytuł DMP rewanżując się lesznianom za porażkę sprzed roku. Po wywalczeniu złotego medalu drużyna musiała się nieco osłabić na wskutek przepisów Enea Ekstraligi. Zespół był zmuszony opuścić Indywidualnych Mistrz Świata Amerykanin Greg Hancock, a ekipa Myszki Miki zajęła w lidze czwarte miejsce. W nowym sezonie zielonogórzanie zaliczani są do faworytów w walce o medale.

Poprzez wiele lat w drużynie z Zielonej Góry startowało wielu znakomitych żużlowców. Z pewnością do najbardziej znanych zawodników startujących w zespole zielonogórskim trzeba zaliczyć legendarnego  Andrzeja Huszczę, który obecnie jest asystentem trenera Rafała Dobruckiego. Nie należy zapominać o dynamicznie jeżdżącym  Indywidualnym Mistrzu Polski z 1986 roku Macieju Jaworku, Janie Krzystyniaku, Zbigniewie Filipiaku czy też Jarosławie Szymkowiaku i Sławomirze Dudku.

Przed obecnym sezonem zespół Falubazu został wzmocniony Jarosławem Hampelem, którego transfer był jednym z hitów zimowej karuzeli transferowej. Z Leszna trafił także do Zielonej Góry Kamil Adamczewski.

Obecny sezon jest dla żółto – biało – zielonych trzydziestym szóstym w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Zielonogórzanie w liczbach:

Drużynowe Mistrzostwa Polski – 12 medali (6 złotych, 2 srebrne, 4 brązowe)
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski – 9 medali (3 złote, 0 srebrnych, 6 brązowych)
Indywidualne Mistrzostwa Polski – 12 medali (2 złote, 2 srebrne, 8 brązowych)
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski – 15 medali (6 złotych, 3 srebrne, 6 brązowych)
Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 10 medali (4 złote, 4 srebrne, 2 brązowe)
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 9 medali (2 złote, 2 srebrne, 5 brązowych)

Łączny dorobek medali zdobytych w ramach Mistrzostw Polski przez Falubaz Zielona Góra– 67 medali (23 złote, 13 srebrnych, 31 brązowych)

Zawodnicy z Myszką Miki na plastronie startowali na przestrzeni lat także w wielu prestiżowych imprezach na krajowej arenie. Do najważniejszych imprez krajowych z całą pewnością zaliczyć trzeba Złoty (3 zwycięstwa), Srebrny (10 zwycięstw) i Brązowy Kask (3 zwycięstwa).

Sponsorzy i partnerzy

 

 

 

wesbud

Nowrem Group

wia-lanwamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Kącik Piękna Tarnów

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST