Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

„Zawodnicy otrzymali oferty nowych kontraktów” – Łukasz Sady

17/10/2014 0:00:00
Redakcja

Grupa Azoty Unia Tarnówzakończyła tegoroczny sezon na trzecim miejscu Drużynowych Mistrzostw Polski. Dla tarnowskich Jaskółek jest to już szósty medal wywalczony w tych rozgrywkach.

Po sukcesie w tarnowskim klubie nie było dużo czasu na świętowanie. W ostatnim tygodniu Główny Partnerklubu – Grupa Azoty poinformowała o zmniejszeniu nakładów finansowych na drużynę Jaskółekw kolejnym sezonie.Nie chcę komentować treści wspomnianego oświadczenia. Ze swojej strony chcę jedynie podziękować Grupie Azoty za tegoroczne wsparcie finansowe, bez którego na pewno nie osiągnęlibyśmy tak wielkich sukcesów. Dzięki naszemu Głównemu Partnerowi – Grupie Azoty nie mamy także obawy o stronę finansową uzyskania licencji na występy w Enea Ekstralidze w sezonie 2015. Sporo pomogła nam także w tym roku firma Tauron Polska Energia oraz wielu innych drobnych firm – powiedział PrezesUnii Tarnów ŻSSA Łukasz Sady.

Sternik klubu zapewnił, że tarnowscy działacze cały czas starają się pozyskać nowych sponsorów. Niestety sytuacja gospodarcza w regionie tarnowskim nie jest najlepsza, co znacznie utrudnia poszukiwania nowych darczyńców. – Od dłuższego czasu próbujemy znaleźć sponsorów, którzy mogliby wspierać naszą drużynę na przynajmniej zbliżonym poziomie jak czyni to Grupa Azoty. Niestety sytuacja gospodarcza w regionie tarnowskim wygląda bardzo źle i stan ten tylko się pogarsza. To miasto znika w oczach, zarówno jak chodzi o mieszkańców jak i przedsiębiorczość. Nie jest łatwo znaleźć jakichkolwiek nowych sponsorów. Próbujemy szukać także poza Małopolską, nie zawsze przekłada się to na konkretny i wymierny efekt. Nie jest to jednak wynikiem czyjegoś zaniechania, czy nieudolności. Praca nad ewentualnym nowym podmiotem wspierającym czarny sport, to praca, która trwa całymi tygodniami, a nawet miesiącami. W jednym z klubów żużlowych powstał elitarny klub sponsorów, gdzie najmniejszy wkład wynosi powyżej 10.000 zł/sezon i takich sponsorów jest całe mnóstwo. U nas, kiedy sponsor ma wydać na reklamę 2.000 zł za cały sezon podnosi się larum, że strasznie drogo i natychmiast pada pytanie “ile darmowych wejściówek można w tej kwocie otrzymać”. Oczywiście takie zdarzenia nie są na porządku dziennym, ale czasem zastanawiam się czy komuś jeszcze zależy i czy jest dla kogo robić żużel – oznajmił.

Sporym problemem tarnowskiego klubu jest małe zainteresowanie ze strony Miasta. Nie chodzi tutaj jedynie o wsparcie finansowe klubu, czy też wizerunkowe, ale głównie o pomoc w utrzymaniu stadionu przy Zbylitowskiej, który w obecnej chwili funkcjonuje jeszcze jedynie dzięki Spółce Żużlowej. – Przykro mi o tym mówić, ale w tym roku otrzymaliśmy od miasta jedynie dotację w wysokości, o ile dobrze pamiętam, 146 tys zł. Inne drużyny występujące w Ekstraklasie, a także w niższych ligach, otrzymują z budżetu miast kwoty kilkakrotnie większe, liczone czasem w kilku milionach złotych. Dotacja, którą otrzymaliśmy to grant konkursowy, Miasto kompletnie nie wykorzystuje pieniędzy na promocję i reklamę, a z czym innym , jak nie z żużlem kojarzy się Tarnów? To żużel jest jedynym w tym mieście sportem na wysokim poziomie, to żużel odnosi sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej, to na żużel przychodzą setki tysięcy kibiców w sezonie. Tarnów, wzorem innych “miast zużlowych” w Polsce powinien ten fakt wykorzystać do swojej promocji. Tego jednak nie robi. Powiem więcej – nazywanie tego stadionu “Stadionem Miejskim” to antyreklama miasta. Przecież ten stadion to obraz nędzy i rozpaczy, jeden z najbardziej archaicznych stadionów w Polsce, stadion, który przestaje spełniać jakiekolwiek normy i standardy zarówno od strony ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych jak i wielu regulaminów sportu żużlowego, że nie wspomnę o warunkach panujących dla kibiców. Stadion w 100% utrzymuje Spółka Żużlowa i śmiem twierdzić, że jakby nie ona, to Tarnów już kompletnie nie posiadałby żadnego stadionu, nawet tak słabego jak obecny. Ta sytuacja jednak nie może trwać wiecznie i Unia Tarnów nie może w nieskończoność utrzymywać miastu stadionu. Stadion Miejski powinien być obiektem ogólnosportowym, obiektem szeroko pojętej użyteczności publicznej – podkreślił Łukasz Sady.

Pomimo zapowiadanego przez Grupę Azoty zmniejszonego wsparcia ze strony potentata chemicznego Jaskółki mają nadzieję na zatrzymanie większości zawodników z tegorocznego składu. Pierwsze rozmowy już się odbyły i zawodnicy „brązowej drużyny” wiedzą czego mogą oczekiwać w nowym sezonie. – Wszyscy zawodnicy, którzy startowali w naszej drużynie w tym roku otrzymali oferty nowych kontraktów, na razie czekamy więc cierpliwie na odpowiedzi zawodników. Niewykluczone też, że w drużynie pojawią się nowi jeźdźcy. Przypominam, że kluby ekstraligi obowiązuje regulamin finansowy i tegu regulaminu będziemy przestrzegać. Drużynę zrobimy taką na jaką nas, tj. klub, miasto, lokalnych sponsorów stać. Zawodnicy też muszą zrozumieć, że skończyło się finansowe eldorado i muszą zejść na ziemię – powiedział Prezes.

Jak podkreśla Łukasz Sady nowe kontrakty będą podpisywane zgodnie z regulaminem finansowym. Tarnowianie nie mają zamiaru podpisywać kontraktów ponad swoje możliwości, co w niedalekiej przyszłości może skutkować kłopotami finansowymi, co ma miejsce w przypadku niektórych ośrodków żużlowych w Polsce. – Proponowane kwoty jakie będą zapisane w nowych kontraktach są zgodne z regulaminem finansowym Ekstraligi. Mam nadzieję, że w porozumieniu z prezesami innych klubów uda się nam wreszcie zatrzymać galopujące zarobki zawodników. Nie może być bowiem tak, że zawodnicy za pieniądze, które zarabiają w Polsce jeżdżą później w ligach zagranicznych, a także w innych rozgrywkach na torach Europy i świata, a polskie klubu padają jak przysłowiowe muchy – oznajmił.

Łukasz Sady podkreśla, że zarządzanie klubem to nie tylko dążenie do pozyskania nowych sponsorów, ale również wiele innych aspektów. – Zarządzanie klubem, to nie tylko, jak niektórym się wydaje, poszukiwanie sponsorów, co według wielu osób polega wyłącznie na złożeniu oferty. Tak nie jest. Praca nad każdym, czasem nawet tym najmniejszym sponsorem, to praca bardzo żmudna. Poza tą częścią działalności, Zarząd pracuje wraz z przedstawicielami innych klubów nad kształtem ekstraligi, nad regulaminami, itp. To z kolei wiąże się z licznymi wyjazdami. Na co dzień borykamy się z wieloma przyziemnymi, ale trudnymi do przebrnięcia sprawami w mieście, związanymi między innymi ze stadionem, jego podnajmem dla klubu ZKS Unia Tarnów i wieloma, wieloma innymi. Praca Zarządu to również zarządzanie zespołem ludzkim i nadzorowanie tej pracy. Tu jednak nie ma praktycznie żadnych problemów. Udało się w przeciągu niecałych dwóch lat, stworzyć zespół i tak go poukładać, że większość spraw funkcjonuje bardzo dobrze. In plus zmieniła się strona internetowa, pojawił się i rozwija profil Klubu na Facebooku, a sklepik kibica wreszcie zaczął przynosić przychody. Udało się zacieśnić współpracę z Uczniowskim Klubem Sportowym “Jaskółki”, co zaowocowało podpisaniem umowy, dzięki której dzieci i młodzież będą miały ciągłość szkolenia, to z kolei, mamy nadzieję, w niedalekiej przyszłości spowoduje, że za kilka lat będziemy mieli w składzie własnych wychowanków – powiedział.

Wciąż nie jest jasne, czy w kolejnym sezonie trenerem Jaskółek będzie Marek Cieślak. W Klubie branych jest kilka opcji pod uwagę, a sytuacja na pewno wyjaśni się w ciągu kilku najbliższych dni. – Nad tym jeszcze się zastanawiamy. Wspólnie z Radą Nadzorczą Spółki rozważamy różne opcje. Po zakończeniu rozgrywek ligowych nie spotkaliśmy się jeszcze, by porozmawiać. Na pewno uczynimy to jednak w najbliższym czasie. Podejrzewam jednak, że tak wybitny trener z takimi sukcesami, ma całe mnóstwo niezwykle intratnych ofert z innych klubów i nie wiem czy będzie nas na Niego po prostu stać – zakończył Łukasz Sady.

Wywiad został przeprowadzony przez redakcję Gazety Krakowskiej.

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkanRigatoni

rehamedica
budpolLotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Firma Remontowo Budowlana Rafał Nytko

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

Powiat Tarnowski

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

Bartosz Mucha

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST