Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Wygrana na wagę awansu do play-off – relacja z meczu w Lesznie

05/08/2013 0:00:00
Redakcja

Tak zaciętego pojedynku w Lesznie chyba nikt się nie spodziewał. Po bardzo wyrównanym i emocjonującym pojedynku Unia Tarnów odniosła ważne wyjazdowe zwycięstwo w Lesznie, inkasując przy okazji punkt bonusowy. Liderem Jaskółek był Janusz Kołodziej.

Tarnowskie Jaskółki pojechały do Leszna nie tylko bronić szesnastopunktowej przewagi z pierwszego, wiosennego pojedynku w Tarnowie, ale przede wszystkim po zwycięstwo. Wygrana bardzo przybliżyła drużynę tarnowską do upragnionej pierwszej „czwórki”. Po wygranej w Lesznie za „trzy” Jaskółki mają dwa punkty przewagi nad piątą FOGO Unią Leszno.

Około ośmiotysięczna widownia była świadkiem zaciętego pojedynku. W pierwszym starcie nerwów nie opanował Kenneth Bjerre. Duńczyk wjechał w taśmę i został wykluczony z biegu. W powtórce zastąpił go Piotr Pawlicki w której ze startu wystrzelił Leon Madsen, niestety Maciej Janowski cały wyścig jechał z tył stawki. Magic próbował minąć Grzegorza Zenotę, jednak był zbyt wolny.

W wyścigu młodzieżowców na pierwszym łuku Piotr Pawlicki podciął Kacpra Gomólskiego, za co został wykluczony.  W powtórce osamotniony Marcin Nowak nie miał szans z parą tarnowską. Ze startu świetnie wystartował Ginger, a debiutujący w tym sezonie w rozgrywkach Enea Ekstraligi Edward Mazur minął na pierwszym łuku juniora gospodarzy.

Wyścig trzeci także był powtarzany.  W pierwszym łuku na tor upadli Damian Baliński i Artem Łaguta. Na szczęście nikomu nic się nie stało i żużlowcy szybko podnieśli się z toru. W powtórce Artem Łaguta wykorzystał fakt, że gospodarze zajęli się blokowaniem po zewnętrznej Martina Vaculika, wysuwając się na prowadzenie, którego nie oddał już do końca. Słowak z kolei próbował naciskać Damiana Balińskiego, ten jednak umiejętnie go blokował. W czwartym biegu od startu do mety prowadził Janusz Kołodziej, który na mecie miał bardzo dużą przewagę nad rywalami.

Jaskółki tworzyły zgrany zespół w Lesznie.

Po przerwie gospodarze odrobili nieco straty. W kolejnym biegu w pewnym momencie prowadzili nawet podwójnie, na szczęście dla Jaskółek Maciej Janowski odbił utraconą wcześniej pozycję na rzecz Fredrika Lindgrena. Po siódmej gonitwie gospodarze wyszli na dwupunktowe prowadzenie po podwójnym zwycięstwie nad parą tarnowską. Na starcie nieco został Janusz Kołodziej i na dystansie nie był już w stanie minąć rywali.

Nieco walki przyniosła ósma gonitwa spotkania w której zwyciężył po walce, Maciej Janowski. Z tył z kolei Leon Madsen przegrał z Piotrem Pawlickim i mieliśmy kolejny remis w spotkaniu. W następnym wyścigu po słabym starcie Unia ponownie przegrała z Bykami podwójnie. Tym samym FOGO Unia objęła już sześciopunktową przewagę. Przewaga lesznian umożliwiła trenerowi Markowi Cieślakowi na skorzystanie z rezerwy taktycznej. W dziesiątym biegu za Edwarda Mazura pojechał Kacper Gomólski, który wygrał start, szybko dołączył do niego Janusz Kołodziej. Jaskółki prowadziły podwójnie niestety Damian Baliński bardzo ostro wszedł pod łokieć juniora Unii i zdołał go wyprzedzić. Ginger do końca musiał bronić się jeszcze przed atakami Fredrika Lindgrena.

Nieco strat odrobili tarnowianie także w jedenastej gonitwie. Początkowo Unia prowadziła podwójnie, jednak na dystansie błąd popełnił Artem Łaguta i zdołał go minąć Przemysław Palicki. Wyścig dwunasty zakończył się remisem, a w trzynastej odsłonie meczu górą byli tarnowianie, którzy doprowadzili do remisu w spotkaniu. W tym biegu od początku prowadził Damian Baliński, a za jego plecami plasowali się tarnowianie. Na drugim okrążeniu świetnym atakiem zdołał go minąć Janusz Kołodziej, z tył Martin Vaculik poradził sobie z atakującym go Kennethem Bjerre. Przed biegami nominowanymi na tablicy świetlnej widniał wynik 39:39. Wszystko miało rozstrzygnąć się w ostatnich dwóch wyścigach.

W przedostatniej gonitwie początkowo prowadził Leon Madsen, jednak dał się minąć Kennethowi Bjerre. Tarnowski Duńczyk do końca musiał bronić się przed atakami Fredrika Lindgrena. Przed ostatnim biegiem gospodarze wyszli na dwupunktowe prowadzenie.

W ostatnim biegu gospodarze wycofali Damiana Balińskiego zastępując go Piotrem Pawlickim. Ze startu najlepiej ruszyli Piotr Pawlicki i Maciej Janowski. Zawodnik gospodarzy bardzo mocno wypychał Magica, ten jednak był szybszy i wyszedł na prowadzenie. Całe zamieszanie wykorzystał Janusz Kołodziej, który dołączył do prowadzącego Macieja Janowskiego. Na drugim łuku pierwszego okrążenia pod tarnowian próbował wejść Przemysław Pawlicki, jednak bardzo mądrze pojechał Janusz Kołodziej i nie dał się ograć kapitanowi leszczyńskich Byków. Jaskółki pognały do przodu i nie oddały podwójnego biegowego zwycięstwa, które oznaczało triumf w całym spotkaniu.

Najlepszym zawodnikiem całego meczu był bez wątpienia Janusz Kołodziej, który imponował bardzo dobrymi startami i mądrą walką na dystansie. Po słabym początku w drugiej połowie spotkania przebudził się Maciej Janowski. Ważne punkty zdobył Leon Madsen. Duńczyk wygrał pierwszy wyścig, niestety w dwóch kolejnych nie zdobył żadnych punktów, zrehabilitował się za to w dwóch ostatnich startach, kiedy przywiózł pięć oczek.  Nieco słabiej, niż przyzwyczaił do tego Kibiców, zaprezentował się Artem Łaguta, jednak jego sześć oczek było niezwykle istotne dla losów całego spotkania. Potyczki w Lesznie do udanych nie będzie mógł zaliczył Martin Vaculik. Słowak uzbierał jedynie trzy punkty i bonus w pięciu startach. Za swoja postawę należy pochwalić tarnowskich juniorów. Kacper Gomólski wywalczył bardzo ważne pięć punktów potwierdzając, że jest w formie. Udany debiut zaliczył także Edward Mazur.

Janusz Kołodziej był najlepszym zawodnikiem całego spotkania.

W ekipie leszczyńskiej zabrakło zdecydowanego lidera. Kenneth Bjerre wywalczył dziewięć punktów, przeplatając udane biegi słabymi. Po osiem oczek wywalczyli Damian Baliński i Przemysław Pawlicki. Na pewno więcej spodziewano się po Fredriku Lindgrenie i Grzegorzu Zengocie. Słabo wypadł także wczorajszy triumfator Srebrnego Kasku – Piotr Pawlicki.

Wiele rozstrzygnięć przyniesie kolejna kolejka ligowa zaplanowana na piętnastego sierpnia. Unia Tarnów zmierzy się na trudnym terenie w Częstochowie z tamtejszym Dospel Włókniarzem. Natomiast bezpośredni rywal Jaskółek w walce o awans do play-offFOGO Unia Leszno pojedzie do Torunia na mecz z Unibaxem.

Unia Tarnów 46
1. Maciej Janowski 10 (0,2,3,2,3)
2. Leon Madsen 8 (3,0,0,3,2)
3. Artiom Łaguta 6 (3,2,0,1)
4. Martin Vaculik 3+1 (0,1*,1,1,0)
5. Janusz Kołodziej 12+1 (3,1,3,3,2*)
6. Kacper Gomólski 5+1 (3,0,1,1*)
7. Edward Mazur 2+1 (2*,0,-)

Fogo Unia Leszno 44
9. Kenneth Bjerre 9 (t,3,3,0,3)
10. Grzegorz Zengota 5+3 (1*,2*,2*,0)
11. Fredrik Lindgren 7 (2,1,0,3,1)
12. Damian Baliński 8+1 (1*,3,2,2,-)
13. Przemysław Pawlicki 8+1 (1*,3,2,2,0)
14. Marcin Nowak 1 (1,0,0)
15. Piotr Pawlicki 6+1 (2,w,2,1*,1)

Bieg po biegu:
1. (61,13)
Madsen, Pi.Pawlicki, Zengota, Janowski (Bjerre – t) 3:3
2. (61,59)
Gomólski, Mazur, Nowak, Pi.Pawlicki (w) 1:5 (4:8)
3. (60,71)
Łaguta, Lindgren, Baliński, Vaculik 3:3 (7:11)
4. (59,66)
Kołodziej, Pi.Pawlicki, Prz.Pawlicki, Mazur 3:3 (10:14)
5. (61,34)
Baliński, Janowski, Lindgren, Madsen 4:2 (14:16)
6. (60,78)
Prz.Pawlicki, Łaguta, Vaculik, Nowak 3:3 (17:19)
7. (60,69)
Bjerre, Zengota, Kołodziej, Gomólski 5:1 (22:20)
8. (61,52)
Janowski, Prz.Pawlicki, Pi.Pawlicki, Madsen 3:3 (25:23)
9. (60,85)
Bjerre, Zengota, Vaculik, Łaguta 5:1 (30:24)
10. (60,79)
Kołodziej, Baliński, Gomólski, Lindgren 2:4 (32:28)
11. (60,98)
Madsen, Prz.Pawlicki, Łaguta, Zengota 2:4 (34:32)
12. (61,63)
Lindgren, Janowski, Gomólski, Nowak 3:3 (37:35)
13. (60,62)
Kołodziej, Baliński, Vaculik, Bjerre 2:4 (39:39)
14. (61,00)
Bjerre, Madsen, Lindgren, Vaculik 4:2 (43:41)
15. (61,63)
Janowski, Kołodziej, Pi.Pawlicki, Prz.Pawlicki 1:5 (44:46)

NCD: Janusz Kołodziej (Unia Tarnów) – 59,66 s. (w 4. wyścigu)
Sędzia: Ryszard Bryła
Komisarz toru: Aleksander Janas
Widzów: około 8 tys.
Zawodnicy startowali według I zestawu.

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Nowrem Group

wia-lanwamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST