Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Unia Tarnów pomoże młodym żużlowcom z Ukrainy

10/03/2022 16:51:22
Redakcja

Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na teren Ukrainy i ataku militarnym, sytuacja miejscowej ludności z dnia na dzień stała się dramatyczna. Śmierć ludności cywilnej, zniszczone osiedla mieszkaniowa oraz obiekty infrastruktury to oczywiście najpoważniejsze skutki, ale problemy dotyczą również świata sportu. Unia Tarnów pragnie aktywnie włączyć się w pomoc Ukrainie i w związku tym nawiązana została współpraca z klubem z Równego. Członek Rady FMU (Ukraińskiej Federacji Motocyklowej), Prezes Stowarzyszenia Kibiców i dyrektor szkółki żużlowej klubu z Równego – Sergey Golovnia zdradza kilka szczegółów tej współpracy – „do Tarnowa przyjedzie dwóch naszych zawodników. Roman Kapustin, który w 2021r zdobył srebro w Pucharze Europy 125cc oraz Mychajło Tymoschuk, który wywalczył 5 miejsce w tych zawodach. Są to wychowankowie Viktora Gajdyma, byłego zawodnika ZSRR oraz później Ukrainy. Viktor startował kiedyś w barwach klubu z Krosna, dobrze zna się z Jackiem Rempałą. Oni chcą dalej rozwijać się w żużlu i dzięki tej współpracy będą mogli trenować w Unii Tarnów pod kierownictwem Stanisława Burzy, a jeżeli tylko będzie to możliwe będą brali udział w zawodach młodzieżowych. Ponadto klub z Tarnowa zapewni zakwaterowanie, wyżywienie i możliwość edukacji. Chcę podkreślić, że uprawienie żużla w naszym kraju jest obecnie niemożliwe. W tym momencie dopinamy wszystkie sprawy organizacyjne, szykujemy po jednym motocyklu i mam nadzieję, że za tydzień lub dwa nasi zawodnicy będą już w Tarnowie. My chcemy wspierać ich z Ukrainy na tyle, na ile to możliwe. Zdaję sobie sprawę, że do Polski przyjechało już ponad milion Ukraińców, a wasz kraj stara się zapewnić im jak najlepsze warunki, w tym możliwość nauki w języku ukraińskim. Już teraz jesteśmy Polakom za to wszystko bardzo wdzięczni” – powiedział Sergey Golovnia.

Sergey ma nadzieję, że obecna pomoc to początek długiej i udanej współpracy między klubami – „Cały świat widzi co dzieje się u nas na Ukrainie. Ta wojna to koszmar. W tym roku nie ma mowy o żadnych zawodach żużlowych. Od 2 tygodni w Polsce przebywa Marko Lewiszyn, a my chcemy pomóc tym najmłodszym zawodnikom. Stąd prowadziliśmy rozmowy, żeby nasi 15-latkowie mogli dalej się rozwijać. Planujemy podpisać memorandum o współpracy pomiędzy Unią Tarnów, a klubem z Równego. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie rozwijać się w przyszłości, a jak wojna już się kończy będziemy przyjeżdżać do Was na turnieje, a Wy do nas” – dodał Sergey.

Po wywiadzie udzielonym dla portalu Sportowe Fakty, do Sergeya spłynęło dużo różnych propozycji, ale jak sam przyznaje, Unia Tarnów zaoferowała swoją pomoc już wcześniej – „Po moim wywiadzie dla portalu Sportowe Fakty, w którym opowiedziałem o sytuacji na Ukrainie oraz o przyszłości naszych zawodników otrzymałem wiele telefonów. Ale my już ustaliliśmy wszystko kilka dni wcześniej z klubem z Tarnowa. Jestem słownym człowiekiem i nie chcę żeby to zmieniło się w przyszłości. Jesteśmy już dogadani w Tarnowie i mam nadzieję, że wszystko się uda. Teraz najważniejsze, żeby wojna skończyła się jak najszybciej, a wtedy będzie okazja do jeszcze większej pracy” – stwierdził.

W samym Równem jest póki co nieco spokojniej niż w innych regionach, ale nawet tutaj Sergey wraz z rodziną odczuli czym jest wojna – „W Równem jest spokojniej niż na wschodzie kraju. Jeden raz rakieta trafiła w lotnisko. Cały czas słyszymy jednak alarmy o ataku powietrznym. Pierwsze dwie noce spędziliśmy z żoną i dziećmi w schronie. Równe teraz stało się takim centrum, z którego wyjeżdżają TIR-y z pomocą humanitarną. Prezydent miasta, Prezydent województwa, policja, wolontariusze, nocne patrole – wiele ludzi dba o nasze bezpieczeństwo” – zakończył Sergey Golovnia.

Na temat mającej się rozpocząć współpracy wypowiedział się również Daniel Bałut – Przewodniczący Rady Nadzorczej Unii TarnówWszyscy jesteśmy wstrząśnięci trwającą agresją Rosji na Ukrainę, oraz związanym z nią ogromem ludzkiego cierpienia i utraconych istnień. To bardzo budujące, że tak wielu z nas pomaga naszym sąsiadom na różnych płaszczyznach. Bardzo się cieszę, że tak szybko udało nam się zorganizować pełen zakres pomocy dla młodych sportowców z zaprzyjaźnionego klubu w Równem. Zrobimy wszystko, aby ci młodzi, utalentowani chłopcy mieli jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju sportowego i osobistego w naszym klubie. Dziękuję w tym miejscu Panu Prezesowi Sergeyowi za zaufanie jakim nas obdarza, przekazując pod naszą opiekę swoich wychowanków. Jest to początek obiecującej współpracy pomiędzy naszymi klubami, którą mam nadzieję będziemy kontynuować w przyszłości – zakończył Daniel Bałut.

Sponsorzy i partnerzy
Małopolska

wesbud

Nowrem Group

wia-lan

wamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Kącik Piękna Tarnów

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST