Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Powrót na Ullevi – zapowiedź Grand Prix Szwecji

03/05/2013 0:00:00
Redakcja

W najbliższą sobotę 4 maja na stadionie Ullevi w Goeteborgu zmierzą się najlepsi żużlowcy świata. Walka o koronę sezonu 2013 powraca w trzeciej odsłonie, a będą to pierwsze w tym roku zawody na sztucznym torze. Goeteborg po raz 9 w historii gościć będzie uczestników cyklu. Co ciekawe, żaden zawodnik nie zwyciężył tu więcej niż jeden raz.

Kibice tarnowskiej Unii czekają na przebudzenie Martina Vaculika. Sympatyczny Słowak zapowiadał walkę o ścisłą czołówkę, jednak do tej pory nie może być ze swoich startów zadowolony. „Przed sezonem chciałem wygrać wszystko i być najlepszy. To jednak nie wyszło, ale uwielbiam jeździć w Grand Prix” – powiedział. Martin zajmuje dopiero 14 miejsce z zaledwie 9 punktami na koncie. Vaculika od początku sezonu trapią problemy sprzętowe, a takie mankamenty szczególnie wyraźnie widać w tak mocno obsadzonych zawodach. „Początek sezonu był dla mnie bardzo ciężki. Mam ogromne problemy sprzętowe, nie tylko w Grand Prix, ale także w lidze polskiej” – przyznał. Słowak spędził jednak sporo czasu ze swoim tunerem w Szwecji i jest pełen nadziei, że problemy są już za nim – „Wspólnie z moim tunerem w Szwecji testowałem silniki. Mam nadzieję, że wszystko wróci do normy. Miałem nowe silniki na początku sezonu, ale nie pracowało to dobrze. Zmieniłem je wszystkie” – dodał. Ponadto dla naszego zawodnika będzie to debiut na tym stadionie, a więc pozostali zawodnicy będą mieli przewagę doświadczenia z lat poprzednich. Mimo to Martin zapowiada walkę o każdy punkt. Stadion Ullevi niejednokrotnie przynosił niespodzianki dlatego należy wierzyć w dobry wynik. „To wciąż początek sezonu i wszystko jest jeszcze przede mną. Skupiam się tylko na tym co mnie czeka. Mam nadzieję, że to był tylko słaby początek, a finisz będzie udany. Jest jeszcze 10 rund i wiele punktów do zdobycia” – zakończył.

Ciężko jednoznacznie wskazać faworyta tych zawodów. Wszystko za sprawą tego, że na co dzień nie startuje tu żaden klub, a więc żaden z zawodników nie ma okazji do dokładniejszego zapoznania się z nawierzchnią. Mimo to do grona faworytów należy z pewnością zaliczyć Polaków: lidera klasyfikacji generalnej Tomasza Golloba oraz zajmującego trzecią pozycję Jarosława Hampela. Obaj biało czerwoni prezentują wysoką formę od samego początku sezonu. Groźni  będą również Darcy Ward oraz Tai Woffinden. Brytyjczyk świetnie wszedł w sezon, znalazł bardzo dobre ustawienia dla swoich motocykli i póki co jest groźny dla każdego. Oczywiście broni nie złożą tacy zawodnicy jak Pedersen, Sajfutdinov czy Hancock, a tak naprawdę liczyć będzie się każdy ze względu na te specyficzne warunki torowe.

O to właśnie przygotowanie nawierzchni obawiają się zawodnicy jak również kibice. Zdarzało się w przeszłości, że tor w Goeteborgu rozlatywał się już w połowie zawodów. Dla zawodników jest to niebezpieczne ponieważ w każdej chwili można stracić panowanie nad rozpędzoną maszyną. Dla kibiców z kolei takie zawody przestają być atrakcyjne, ponieważ zamiast walki między zawodnikami są oni świadkami walki o utrzymanie się na torze. Mamy nadzieję, że nauczeni doświadczeniem organizatorzy tak przygotują tor, aby był on bezpieczny na całej długości i szerokości oraz pozwalał zawodnikom na pokazanie pełni swoich umiejętności.

Transmisję z zawodów przeprowadzi telewizja Canal + Sport. Wszystkich fanów czarnego sportu zapraszamy przed ekrany telewizorów. Początek zawodów o godzinie 19.00.

Lista startowa Grand Prix Szwecji:

1. Fredrik Lindgren (Szwecja)
2. Jarosław Hampel (Polska)
3. Tomasz Gollob (Polska)
4. Emil Sajfutdinow (Rosja)
5. Matej Zagar (Słowenia)
6. Darcy Ward (Australia)
7. Krzysztof Kasprzak (Polska)
8. Niels Kristian Iversen (Dania)
9. Linus Sundstroem (Szwecja)
10. Chris Holder (Australia)
11. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
12. Greg Hancock (USA)
13. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
14. Andreas Jonsson (Szwecja)
15. Martin Vaculik (Słowacja)
16. Nicki Pedersen (Dania)

Rezerwowi:
17. Dennis Andersson (Szwecja)
18. Mathias Thoernblom (Szwecja)

Sędzia: James Lawrence

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Nowrem Group

wia-lanwamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST