Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Oświadczenie D.Bałuta odnośnie wynajmu stadionu sekcji piłkarskiej

21/07/2022 16:52:35
Redakcja

Drodzy Kibice i przyjaciele Żużlowej Unii Tarnów ZSSA oraz piłkarskiego Klubu Sportowego ZKS Unia Tarnów


Pragnę wyrazić głębokie ubolewanie z powodu pojawiających się ostatnio w różnego rodzaju publikacjach oraz na forach internetowych informacji o rzekomej eksmisji ze stadionu miejskiego w Mościcach „Jaskółcze Gniazdo” klubu piłkarskiego Unia. Stanowczo jej zaprzeczam! KS ZKS Unia Tarnów nadal otrzymała do dyspozycji zajmowane dotychczas pomieszczenia klubowe.

Uważam, że Wam drodzy kibice, sympatycy i przyjaciele obydwu klubów należy się rzetelny i prawdziwy przekaz odnośnie przyczyn i genezy zaistniałej sytuacji.

Faktem jest, że nadal nie doszliśmy do porozumienia z Zarządem piłkarskiego ZKS Unia w kwestii partycypacji w kosztach utrzymania stadionu miejskiego, a w szczególności opłacaniu przez klub piłkarski jakichkolwiek kosztów wynikających z opłat za media dostarczane przez spółki miejskie.

A teraz garść faktów.

Po przejęciu odpowiedzialności za spółkę żużlową, wcześniej jako przewodniczący Rady Nadzorczej, a później jako członek zarządu prowadziłem rozmowy i negocjacje z władzami ZKS Unia Tarnów w sprawie partnerskiego i uczciwego współudziału w kosztach utrzymania stadionu. Niestety rozmowy musiały być rozpoczęte od prośby regulowania zaległych opłat wynikających z zawartej umowy, gdyż te decyzją Zarządu ZKS Unia nie były regulowane od miesiąca marca 2021 roku. Suma tych zaległości, które wynikały jedynie z cząstki kosztów wynajmu stadionu od miasta, na koniec czerwca 2022 roku wyniosła blisko 23 tys. zł.

Muszę tutaj mocno zaznaczyć, że przez niemal półtora roku klub piłkarski nie wniósł za ponoszone przez nas koszty ani jednej złotówki. Piłkarze korzystali w tym czasie bez ograniczeń z płyty boiska, pomieszczeń klubowych szatni, pryszniców, wszystkich mediów (woda, ciepło systemowe, ciepła woda w szatniach, ToiToi, prąd czy ochrona obiektu). Cały ciężar spoczywał na barkach Spółki Żużlowej, która borykała się w ostatnim czasie z własnymi problemami finansowymi.  Są one poniekąd wypadkową hojnego długoletniego sponsoringu klubu piłkarskiego. Po serii negocjacji i wielogodzinnych rozmów, jako przedstawiciel spółki żużlowej i człowiek kompromisu zgodziłem się rozłożenie zaległości na miesięcznie spłacane raty.

Pragnę przytoczyć również fakt, że w 2021 roku piłkarski klub sportowy ZKS Unia Tarnów otrzymał na cele statutowe (w tym koszty działalności) miejskie dotacje w kwocie 124 tys. 700 zł. W tym samym czasie klub żużlowy otrzymał z budżetu miasta dotację jedynie w kwocie 30 tys. zł. W pierwszej edycji dotacji 2022 roku piłkarska ZKS Unia Tarnów otrzymała 102 tys. 550 zł, a żużlowa Unia Tarnów ani jednej złotówki. Zero!

Drodzy Kibice! Należy się Wam również wiedza o tym, jakie koszty związane z utrzymaniem  Stadionu Miejskiego ponosi rocznie spółka żużlowa, a kształtują się one na ekstremalnie wysokim poziomie od 300 tysięcy do 350 tys. zł (kwota zmienna wraz różnicą w cenach energii i mediów, które same średnio rocznie wynoszą ok. 220 tys. zł)  Zaznaczam przy tym, że wszelkie dodatkowe koszty utrzymania toru żużlowego, a także utrzymania i konserwacji budynków czy terenu wokół  stadionu ponosi również spółka żużlowa.

Wyrażam głęboką nadzieję, że Zarząd piłkarskiego klubu sportowego ZKS Unia Tarnów przyjmie złożoną atrakcyjną, uczciwą i partnerską ofertę warunków umowy z Unią Tarnów ŻSSA, która w zasadzie nie odbiega od tych, jakie były zawierane w latach ubiegłych. Obecnie „kością” niezgody stała się konieczność płacenia przez KS ZKS Unia Tarnów za zużytą wodę, ciepło systemowe czy prąd, a te niestety nie są dostarczane za darmo na stadion miejski.

To Wy, Kibice – nasi najważniejsi sponsorzy obydwu klubów oczekujecie, że Wasze ukochane kluby z jaskółką w sztandarach będą zarządzane rozsądnie i działały z wzajemnym poszanowaniem. Do tego potrzebne jest jednak uczciwe podejście do wzajemnych rozliczeń finansowych.

Gorąco wierzę, że nasze kluby dojdą do porozumienia, a wszelkie niepotrzebnie próby podziałów zostaną ucięte. Często trudne rozmowy o finansach są niezbędne, aby oczyścić wzajemne relacje, a te wśród „jaskółek” zawsze będą przyjacielskie.

Ze sportowym pozdrowieniem

Daniel Bałut

Członek Zarządu Unia Tarnów ŻSSA

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Nowrem Group

wia-lanwamex

sam

rozkwit

nad-stawkiem

mpgk-1

hektor

dunajec

cezar

rehamedica

Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Muszynianka

Chemart

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Biały Piec

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

#OPTYK WAWRZON

#OPTYK WAWRZON

Zeliaś

Spojkar

Lider Sowa

Auto-Gaz-Siedlik

ReDrog S.C.

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST