Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Ljung: Chwalę sobie pracę w Tarnowie. Sztuczną nagonkę robią pewni “dziennikarze”

25/10/2019 11:24:50
Redakcja

Zachęcamy do przeczytania ciekawej rozmowy, która ukazała się w serwisie po-bandzie.com.pl z Kapitanem Unii Tarnów Peterem Ljungiem.

W tym sezonie Peter Ljung reprezentował barwy Unii Tarnów. O zespole tarnowskim jest ostatnio głośno i to nie w kontekście wyników sportowych. Co myśli o tym wszystkim kapitan drużyny?

Peter, na rozmowę nie było Cię ciężko namówić

To prawda. Jeśli jest z kim, to sobie chętnie rozmawiam i wymieniam opinie na różne tematy. Rozmowy ponoć uszlachetniają.

Powiedz, jak oceniasz miniony sezon w wykonaniu swoim i tarnowskiego zespołu?

Co do mojej osoby, to na papierze może i wyglądało to nieźle, ale sam w sobie miałem większe oczekiwania, powiem szczerze. Lubię stawiać sobie poprzeczkę wysoko. Będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby kolejny rok w Polsce był lepszy. Co do zespołu z Tarnowa, to powiem swoje zdanie. W mojej opinii, patrząc na składy innych zespołów, nie był to zły sezon.

Wiem, że jako kapitan chciałeś też zabrać głos w sprawie artykułów, które pojawiają się na temat sytuacji wokół tarnowskiego klubu…

To prawda. Ja mówię to, co myślę i dziękuję ci, że na waszych łamach mogę się wypowiedzieć. Po pierwsze, zawsze ma się trudniejszy rok, kiedy klub z najwyższej ligi spada do niższej. To trzeba sobie też jasno na początku powiedzieć. Klub tarnowski się pozbierał mentalnie, przejechał całkiem dobrze sezon i moim zdaniem nie ma wśród zawodników jakichś tematów do narzekań. Jest jednak grupa osób, którym wydaje się – wydaje, podkreślam – że są dziennikarzami żużlowymi. Oni piszą to, co w ich głowach się dziwnego urodzi, albo to, co mają napisać. Prasa czy w tej chwili internet to takie narzędzie, że jak dopuścisz do nich nieodpowiednie osoby, to zamiast pożytku mogą narobić krzywdy. Bo wydaje im się, że mają władzę i mogą załatwiać jakieś swoje osobiste porachunki, czy opluwając kogoś, pokazywać swoją siłę. Najlepiej mocnego się udaje zza klawiatury. Nie lepiej zarzuty stawiać w cztery oczy?

Rozumiem. Zmieńmy wątek. Proste pytanie. Czy Peter Ljung jest rozliczony z tarnowskim klubem?

Powiem ci tyle, że ja jako zawodnik żadnych problemów w kwestii rozliczeń za moją pracę w Tarnowie nie miałem. I sobie tę współpracę chwalę, a w paru klubach już w życiu startowałem. Z tego, co wiem, inni zawodnicy mają podobnie. Jakiś „dziennikarz” – daj to w cudzysłowie, proszę – pisał o transzach itd. Kwestie finansowe to są kwestie wyłącznie  między zawodnikiem a klubem. Czy ty uważasz – nie, nie ty, sorry – czy ci, którzy piszą takie bzdury, uważają, że zawodnicy nie wymieniają się uwagami na temat kondycji klubów i tak dalej? Są zawodnicy, którzy zostają w Tarnowie i to najlepszy komentarz do tematu finansów, a jak ktoś mi mówi, że ktoś pisze o transzach, opóźnieniach itd, że robi sztuczną nagonkę, to niestety pojęcia mu brak.

Po pierwszych nieprzychylnych informacjach na temat Tarnowa rozmawiałem ostatnio z Danielem Kaczmarkiem. I też nie narzekał na płatności, wręcz się cieszył, że trafił do Unii…

No właśnie, tu jest problem. Zostają wypuszczone wiadomości w świat, kibice je czytają i po prostu w nie wierzą. Nikt z tych atakujących nie ma potrzeby zadzwonienia do drugiej strony i zapytania, jak jest, bo to nie na rękę. Piszą, co chcą i to jest problem. Rzetelne zapytanie drugiej strony o opinię jest nie zawsze wygodne…

Po co w takim razie ktoś to robi?

Nie wiem. Powiem ci szczerze, nie wiem. Szuka taniej sensacji, może ma swoje prywatne rachunki do wyrównania, a może ktoś tym steruje od tyłu. Nie każdy dziennikarz nie jest podatny na wpływy. Ja trochę w Polsce już jeżdżę i kilka historii poznałem. Dla mnie dziennikarz, jasne, ma swoich faworytów, ale w pracy, jeśli ją rzetelnie wykonuje, powinien kierować się rzetelnością. Tylko i wyłącznie. Masz źródła, to je podaj, a nie “udało się nam ustalić nieoficjalnie” i tak dalej. Smutne w tym wszystkim jest jedno. Macie w Polsce wspaniale rozwinięty żużel, ale nie zwraca ktoś uwagi na to, jaką krzywdę robią dyscyplinie ci, nazwijmy ich umownie, dziennikarze. Czy sądzisz, że w Anglii czy Szwecji mieliby coś do powiedzenia i istnieliby dziennikarze, na przykład w piłce nożnej, którzy w kółko domniemują i leczą swoje kompleksy, wypisując bzdurne informacje? Zapewniam, że nie. Dyscyplina, aby się rozwijać i promować, potrzebuje rzetelnych dziennikarzy, którzy nawet jak będą pisali źle, to ze źródłami informacji i tak dalej. Najgorsze jest to, że w Polsce media – czego już w ogóle nie rozumiem – promują inne media, które pojęcia nie mają o rzetelności.

Sądzisz, że nieprawdziwe informacje mają wpływ na funkcjonowanie klubu?

Oczywiście, o to głównie w tym wszystkim chodzi. Powiedz mi, jak masz pozyskiwać nowych sponsorów, przyciągać publiczność czy działać, jeśli co kilka dni czytasz totalne bzdury. Negatywne informacje odstraszają i kibiców. Paru ludków wzięło sobie na celownik Tarnów i jadą po całości jak tylko mogą. Który klub po Tarnowie będzie następny? Będą tak bezkarni, że będą jeździli po każdym po kolei? To jest śmieszne, że takich dziennikarzy w ogóle dopuszcza się do pisania. Zresztą tu nie chodzi o Tarnów. Rozmawiamy wszyscy – działacze, zawodnicy i wiemy kto jest jakim dziennikarzem. O niektórych się raczej nie mówi, tylko się z nich śmieje. Niektórzy piszą już tylko – “jak udało mi się ustalić” lub “wiem nieoficjalnie”. Normalni szanujący się ludzie traktują takich dziennikarzy jak zjawisko przyrodnicze i tyle. Nie stanowi dla nich przyjemności rozmawianie z tymi ludźmi czy obcowanie w parkingu. Po co? I tak napiszą co będą chcieli.

Jaka jest atmosfera w Tarnowie?

Atmosfera była i jest w porządku. Prezes Sady robi, co może tak naprawdę i pewne tematy działań mu nie ułatwiają. Ale robimy swoje i patrzymy, aby kolejny sezon był jeszcze lepszy. Nie będę się zagłębiał, ale to pisanie, że “brak atmosfery, że prezes Sady ma wszystko w d…, nie dba o zespół i tak dalej” to śmiech na sali. Ktoś pisze, bo coś usłyszał, coś mu się przyśniło. Jako kapitan powiem tyle – nikt z zawodników nie narzeka na brak kontaktu z prezesem czy atmosferę. To cały komentarz. Czy ten piszący jest w parkingu? Czy jest z nami 24 godziny na dobę? Był na naszych spotkaniach poza stadionem czy na stadionie? Dajmy spokój.

Co byś powiedział jako kapitan dziennikarzom atakującym Tarnów?

Serio? Mogę powiedzieć jedno – przestańcie pisać gówniane rzeczy, które wymyślacie. Chcecie być na topie i być czytani, wykonujcie swoją pracę rzetelnie. Inaczej będzie Was czytała garstka małolatów i podchwytywała nienawiść, którą siejecie. Chyba, że o to wam chodzi, a to znaczy, że jako ludzie nic nie jesteście warci. Szczerze mówiąc i tak wątpię czy ten przekaz trafi do pewnych osób.

Osobiste cele na kolejny sezon? Myślisz o cyklu Grand Prix? 

Uczciwie ci powiem, że nie myślę. Będzie co będzie. Najpierw trzeba skutecznie pojechać w kwalifikacjach. Skupiam się na ligach. Będę chciał skutecznie punktować i z każdym zespołem załapać się do fazy play-off. Jeśli nadarzy się okazja powalczenia o Grand Prix, będę ostro walczył.

Dziękuję za rozmowę. 

Dziękuję również. Pozdrawiam wszystkich kibiców i zapewniam, że w Tarnowie nie jest tak tragicznie jak niektórzy to przedstawiają. Ciesze się, że w sezonie 2020 będę bronił barw tego klubu, a ja z niejednego pieca żużlowy chleb jadłem.

Rozmawiał ŁUKASZ MALAKA

źródło: po-bandzie.com.pl


grupa-azotyUnia Tarnów od wielu lat wspierana jest przez największy koncern chemiczny w Polsce – Grupę Azoty. Główny Partner klubu Grupa Azoty zajmuje się m.in. produkcją nawozów mineralnych i wieloskładnikowych. Ponadto takie produkty jak kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają silną pozycję w sektorze chemicznym oraz zajmują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkanRigatoni

rehamedica
budpolLotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Firma Remontowo Budowlana Rafał Nytko

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

Powiat Tarnowski

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

Bartosz Mucha

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST