Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Gdańszczanie sprawdzą formę Jaskółek – zapowiedź meczu

19/04/2014 0:00:00
Redakcja

W najbliższy poniedziałek Grupa Azoty Unia Tarnów zmierzy się na własnym torze z rewelacją I kolejki Enea Ekstraligi Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Oba zespoły wygrały swoje pierwsze spotkania w tym sezonie. Tarnowianie odnieśli bardzo cenne zwycięstwo na torze Drużynowego Mistrza Polski natomiast gdańszczanie okazali się minimalnie lepsi od toruńskich Aniołów.

Jaskółki wygrały mecz inauguracyjny w Zielonej Górze

Po raz ostatni obie ekipy spotkały się w spotkaniu ligowym dwa lata temu w złotym sezonie Jaskółek. Wówczas na torze w Tarnowie gospodarze wyraźnie pokonali gości, bo aż 63:27. W Gdańsku nieznacznie lepsi byli zawodnicy Wybrzeża, który skorzystali z absencji Janusza Kołodzieja i Grega Hancocka.

Jaskółki wystąpią w tym meczu w takim samym zestawieniu, co w Zielonej Góry. Marek Cieślak jednak nieco ponownie poprzestawiał pary. Rozdzielił bardzo silny duet Greg HancockJanusz Kołodziej. Amerykanin pojedzie teraz w parze z Artemem Lagutą, Janusz Kołodziej z juniorem, a Martin Vaculik z Krzysztofem Buczkowskim.

Bardzo dobrze w Zielonej Górze spisali się Janusz Kołodziej i Greg Hancock

Liderem Grupy Azoty Unii Tarnów w Zielonej Górze był Martin Vaculik. Słowak bardzo mocno wkroczył w tegoroczny sezon. Już na pierwszych treningach i springach było u niego widać zupełnie inne nastawienie niż przed rokiem. W poniedziałek na pewno będzie chciał przynajmniej powtórzyć dorobek ze spotkania z mistrzami Polski i dobrze zaprezentować się przed tarnowską publicznością.

Jednym z bohaterów spotkania w Grodzie Bachusa był bez wątpienia Janusz Kołodziej. Indywidualny Mistrz Polski trzy tygodnie temu uczestniczył w bardzo groźnym wypadku w Lesznie. Jego start w I kolejce Enea Ekstraligi stał pod ogromnym znakiem zapytania. Do końca nie była też znana Jego dyspozycja. Koldi jednak znakomicie sobie poradził będąc obok Martina Vaculika liderem zespołu.

Po pierwszym spotkaniu bardzo dużo dobrego pozostawił po sobie Artem Laguta, który gdyby nie defekt motocykla w jednym z biegów punktów do swojego dorobku punktowego z pewnością dorzuciły na pewno nieco więcej. Pomimo tego wynik Rosjanina był bardzo dobry, a co ważniejsze pokazał, że jest w bardzo dobrej dyspozycji.

Martin Vaculik wraca do wysokiej formy. Krzysztof Buczkowski w Zielonej Górze także dołożył kilka ważnych punktów do dorobku drużyny.

Całkiem przyzwoicie spisał się także powracający do Tarnowa po roku przerwy Greg Hancock. Amerykanin wywalczył osiem punktów, a dwa biegi wygrał. Były mistrz świata chyba jednak dopiero się rozkręca i jeszcze potrzebuje kilku startów, aby dojść do pełnej formy.

Poniedziałkowy mecz będzie debiutem w oficjalnych zawodach przed tarnowską publicznością Krzysztofa Buczkowskiego. Grudziądzanin w Zielonej Górze w kilku biegach pokazał, że drzemie w nim ogromny potencjał i będzie solidnym uzupełnieniem drugiej linii w drużynie Grupy Azoty Unii Tarnów. Do Tarnowa przyjechał zresztą już kilka dni przed meczem z gdańszczanami, aby jeszcze lepiej dopasować motocykle do tarnowskiego toru.

Niedzielne spotkanie będzie także okazją na pokazanie się przed tarnowską publicznością Ernestowi Kozie. Mateusz Borowicz na tor wróci za niespełna miesiąc, a pozostali juniorzy nie są jeszcze wystarczająco doświadczeni by podołać trudom Enea Ekstraligi o czym dobitnie przekonał się w Zielonej Górze właśnie Ernest Koza. Wychowanek Unii Tarnów ambitnie walczył we wszystkich swoich biegach, niestety nawet po wygranych startach popełniał zbyt dużo błędów na dystansie i rywale go wyprzedzali. Teraz na dobrze sobie znanym torze będzie chciał pokazać się z lepszej strony.

Bardzo szybki u progu sezonu jest Martin Vaculik

Partnerem Ernesta Kozy będzie Kacper Gomólski, który bardzo dobrze spisał się w czwartkowym finale krajowych eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, gdzie wywalczył pewny awans do dalszej rywalizacji na szczeblu międzynarodowym. Ginger także będzie chciał tym spotkaniem powetować sobie niepowodzenie z Zielonej Góry, gdzie po zwycięstwie w biegu młodzieżowców w kolejnych spisywał się już gorzej.

Gdańszczanie są w tym sezonie beniaminkiem w Enea Ekstralidze. Ten fakt oraz stosunkowo nieudane zimowe transfery sprawiły, że przez wielu skazywani są na sromotną porażkę w lidze. Żużlowcy znad Bałtyku pomimo tego bardzo ambitnie przystąpili do spotkania z Unibaxem Toruń. W przerwie zimowej do zespołu dołączyli w zasadzie tylko Leon Madsen i Fredrik Lindgren. Tego drugiego w Tarnowie jednak nie zobaczymy ze względu na karę, jaką nałożyła na niego rodzima federacja ze rezygnację z występów w drużynie narodowej. Ciekawa na pewno będzie za to dyspozycja Duńczyka, który w ostatnich trzech sezonach startował z Jaskółką na plastronie. Filigranowy zawodnik z kraju Hamleta zawsze notował dobre wyniki na torze w Mościcach. Z reguły były to wyniki dwucyfrowe. Dużo słabiej radził sobie na wyjazdach, ale mimo to był ważną częścią tarnowskiego zespołu. Madsen w spotkaniu z Toruniem udowodnił, że w tym sezonie może być nawet liderem Renault Zdunek Wybrzeża. Dzięki Jego znakomitej postawie dwa punkty zostały w Gdańsku.

Trener Stanisław Chomski z pewnością może liczyć na Krystiana Pieszczka, który pomimo młodego wieku powoli wyrasta na krajowego lidera zespołu. W I kolejce udanie zastępował w składzie słabszych kolegów, poprzez co gdańszczanie byli wstanie stawić czoła mocnej drużynie Aniołów. Swoją dobrą dyspozycję potwierdził w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie pewnie awansował do rywalizacji międzynarodowej zajmując pierwsze miejsce.

Artem Laguta nie zawiódł w Zielonej Górze.

Dobrego występu na torze w Tarnowie można spodziewać się po Arturze Mroczce, który także u progu sezonu notuje dobre występy. Na pewno lepiej czuje się na domowym torze, ale w spotkaniach wyjazdowych będzie musiał na swoje barki wziąć przynajmniej część odpowiedzialności za wynik całej drużyny.

Na przedsezonowych treningach bardzo dobrze radził sobie Renat Gafurow na którego w I kolejce postawił trener Stanisław Chomski. Rosjanin go nie zawiódł zdobywając bardzo ważne punkty.

Na pewno dużo więcej spodziewano po Thomasie Jaonassonie, któremu pierwszy mecz ligowy zupełnie nie wyszedł. Teraz Szwed będzie chciał się zrehabilitować i udowodnić, że miejsce w podstawowym składzie mu się należy.

Najsłabszymi ogniwami w drużynie Renault Zdunek Wybrzeże GdańskMarcel Szymko i Dominik Kossakowski, który prawdopodobnie wystąpi pod numerem siedem. W spotkaniu przeciwko wicemistrzom Polski w większości biegów dostarczali punktów swoim rywalom.

Obie drużyny będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony. Pomimo tego, że to Jaskółki są zdecydowanym faworytem tego spotkania ciekawych biegów z pewnością nie zabraknie a gdańszczanie będą chcieli pokazać, że nie należy skazywać ich na straty.

Tarnowskich Kibiców z pewnością najbardziej będą pasjonować wyścigi z udziałem lubianego w Tarnowie Leona Madsena z zawodnikami Grupy Azoty Unii Tarnów.

Emocji na stadionie w Mościach na pewno nie zabraknie. Zapraszamy wszystkich Kibiców Jaskółek do głośnego dopingu na stadionie przy ulicy Zbylitowskiej! Pierwszy bieg już o 16:30!!

Awizowane składy:

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk
1. Artur Mroczka
2. Marcel Szymko
3. Renat Gafurov
4. Thomas Jonasson
5. Leon Madsen
6. Krystian Pieszczek

Grupa Azoty Unia Tarnów
9. Martin Vaculik
10 Krzysztof Buczkowski
11. Artem Laguta
12. Greg Hancock
13. Janusz Kołodziej
14. Ernest Koza

Przypominamy:
Próba toru: 16:00
Prezentacja: 16:15
Pierwszy wyścig: 16:30

Spotkanie sędziował będzie Jerzy Najwer, obowiązki komisarza toru pełnił będzie Krzysztof Gałańdziuk, asystentem komisarza toru będzie Marcin Skabowski.

Na koniec warto sobie przypomnieć ostatni mecz z gdańszczanami w Tarnowie. Poniżej prezentujemy szczegółową punktację z tamtego spotkania. Zachęcamy także do zapoznania się z historią gdańskiego klubu.

Gdańsk 27
1. Marcel Szymko 0 (0,0,-,0)
2. Kamil Brzozowski 2 (1,1,0,0,0)
3. Maksim Bogdanow 7 (2,1,1,2,1,0)
4. Tomasz Chrzanowski 0 (0,0,0,0,-)
5. Nicki Pedersen 13 (1,3,3,3,3)
6. Krystian Pieszczek 5 (1,1,1,2)
7. brak zawodnika

Tarnów 63
9. Greg Hancock 10+2 (3,2,3,1*,1*)
10. Dawid Lampart 6+2 (2*,0,1,2*,1)
11. Leon Madsen 11+1 (1,2*,2,3,3)
12. Martin Vaculik 11 (3,3,1,2,2)
13. Janusz Kołodziej 8+1 (3,3,2*,-)
14. Jakub Jamróg 7+2 (3,2*,2*)
15. Maciej Janowski 10+2 (2*,2*,3,3)

Bieg po biegu:
1. (69,00) Jamróg, Janowski, Pieszczek 5:1
2. (69,93) Hancock, Lampart, Brzozowski, Szymko 5:1 (10:2)
3. (69,65) Vaculik, Bogdanow, Madsen, Chrzanowski 4:2 (14:4)
4. (69,19) Kołodziej, Janowski, Pedersen 5:1 (19:5)
5. (69,60) Vaculik, Madsen, Brzozowski, Szymko 5:1 (24:6)
6. (70,00) Kołodziej, Jamróg, Bogdanow, Chrzanowski 5:1 (29:7)
7. (69,25) Pedersen, Hancock, Pieszczek, Lampart 2:4 (31:11)
8. (70,12) Janowski, Kołodziej, Bogdanow, Brzozowski 5:1 (36:12)
9. (69,34) Hancock, Bogdanow, Lampart, Chrzanowski 4:2 (40:14)
10. (69,47) Pedersen, Madsen, Vaculik 3:3 (43:17)
11. (70,75) Janowski, Lampart, Bogdanow, Brzozowski 5:1 (48:18)
12. (69,65) Madsen, Jamróg, Pieszczek, Szymko 5:1 (53:19)
13. (69,79) Pedersen, Vaculik, Hancock, Chrzanowski 3:3 (56:22)
14. (69,84) Madsen, Pieszczek, Lampart, Brzozowski 4:2 (60:24)
15. (69,72) Pedersen, Vaculik, Hancock, Bogdanow 3:3 (63:27)

NCD: 69,00 s. uzyskał Jakub Jamróg w biegu nr 1
Widzów: 8000
Sędzia: Jerzy Najwer (Gliwice)
Startowano według: II zestawu

 

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

Nowrem Group

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkan

rehamedica
Lotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

 

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

 

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

 

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Food Care

Ngine

Seba Mechanika

Salon Wędkarski Karmazyn

Restauracja Rigatoni

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST