Oficjalny serwis Unii Tarnów ŻSSA

Dospel Włókniarz Częstochowa – nasz przeciwnik

03/06/2013 0:00:00
Redakcja

W najbliższy czwartek będziemy gościć na stadionie w Mościcach drużynę Dospel Włókniarz Częstochowa.

Sport żużlowy w Częstochowie ma bardzo długą historię sięgającą czasów po II Wojnie Światowej. Za pioniera wyścigów żużlowych w Częstochowie uznawany jest Waldemar Miechowski. W pierwszych latach istnienia sekcji zawodnicy startowali na własnych motocyklach, które były jedynie dostosowywane do wyścigów na żużlowym owalu. Otwarcie toru żużlowego w Częstochowie przypadło na uroczyście obchodzoną w Częstochowie czterdziestą rocznicę Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów. Pierwszego września na tor przy ulicy olsztyńskiej zjechali się motocykliści z całej polski, by uczestniczyć w mistrzostwach Częstochowy. Zawody oglądało ponad dziesięć tysięcy widzów, a sam turniej rozgrywano w systemie pucharowym z podziałem na klasy. Zawody wygrał Andrzej Żymirski.

Pierwsze zawody ligowe odbyły się pod Jasną Górą dwa lata później w 1948 roku. Po krajowych eliminacjach drużyna z Częstochowy została przydzielona do ówczesnej drugiej ligi. Po dwóch sezonach drużyna w nowej nazwie – „Włókniarz” awansowała do pierwszej ligi. Na pierwszy sukces trzeba było poczekać do roku, 1959 kiedy w Częstochowie odebrano złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

Lata sześćdziesiąte to passa spadków i powrotów do pierwszej ligi. Kolejna dekada była już bardziej udana dla częstochowian, którzy zdobywali złoto w 1974 roku, a w kolejnych latach po dwa srebrne i brązowe medale.

Po spadku w 1981 do drugiej ligi dopiero po dziesięciu latach udało się powrócić do najlepszych drużyn w kraju. W sezonie 1996 drużyna prowadzona przez marka Cieślaka odniosła kolejny wielki sukces zdobywając złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Polski. W kolejnym roku zespół spisywał się niestety na tyle słabo, że musiał opuścić najwyższą klasę rozgrywkową na dwa sezony. Po awansie w 1999 roku ekipa z Częstochowy nieprzerwanie startuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Na kolejny sukces po awansie nie trzeba było długo czekać, ponieważ już w roku 2003 pod Jasną Górą ponownie odbierano złote medale za Drużynowe Mistrzostwo Polski. W kolejnych latach udało się jeszcze wywalczyć medal srebrny i aż trzy medale brązowe.

Ostatnie trzy sezony to walka w Częstochowie o utrzymanie. Zbudowano młody ambitny zespół, którego zadaniem była obrona Lwów przed spadkiem z Ekstraligi. Zawodnikom w biało zielonych barwach to się udało, a przed obecnym sezonem, częstochowianie znacząco przebudowali skład. Do niekwestionowanego lidera Grigorija Łaguty dołączył jeden z najlepszych zawodników poprzedniego sezonu, nie tylko w lidze, ale także w GP, Emil Sajfutdinow, a także Indywidualny Mistrz Świata – Michael Jepsen Jensen. Po dwóch latach przerwy plastron z Lwem ponownie przywdzieje Rune Holta. Norweg z polskim paszportem to zawodnik niezwykle doświadczony i po dwóch niespecjalnie udanych sezonach będzie chciał się odbudować i udowodnić drzemiący w nim potencjał. Seniorską kadrę Dospelu uzupełniać będą Rafał Szombierski oraz Mirosław Jabłoński. Duet młodzieżowców będzie tworzyć ktoś z czwórki – Artur Czaja, Huber Łęgowik, Rafał Malczewski oraz nowo pozyskany z Zielonej Góry Adam Strzelec.

Przed sezonem według wielu fachowców zespół z Częstochowy stawiany był wśród pretendentów do medali, nawet pomimo bolesnej porażki w meczu dziewiątej kolejki na torze we Wrocławiu. Jest to zespól na pewno nieobliczalny i na papierze wyglądający bardzo mocno.

Warto wspomnieć także o zawodnikach, którzy w przeszłości startowali w drużynie z Częstochowy, którzy w dużej mierze byli wychowankami miejscowego klubu. Z całą pewnością do tych zawodników zaliczyć trzeba obecnego trenera Unii Tarnów Marka Cieślaka, a także, spontanicznie jeżdżącego Józefa Jarmułę, Andrzeja Jurczyńskiego czy Stefana Kwoczałę. Przez wiele lat ikoną częstochowskiego speedway’a był doskonale wszystkim znany Sławomir Drabik i to głównie z jego osobą, młodszym kibicom, kojarzy się drużyna Lwów.

Obecny sezon jest dla Włókniarz czterdziestym drugim w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Częstochowianie w liczbach:

Drużynowe Mistrzostwa Polski – 12 medali (4 złote, 3 srebrne, 5 brązowych)
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski – 4 medale (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy)
Indywidualne Mistrzostwa Polski – 10 medali (5 złotych, 2 srebrne, 3 brązowe)
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski – 3 medali (0 złotych, 0 srebrnych, 3 brązowe)
Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 6 medali(1 złoty, 1 srebrny, 4 brązowe)
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych – 3 medale0 złotych, 2 srebrne, 1 brązowy)

Łączny dorobek medali zdobytych w ramach Mistrzostw Polski przez Włókniarz Częstochowa– 38 medali (12 złotych, 9 srebrnych, 17 brązowych)

Sponsorzy i partnerzy

grupa-azoty

Saletromag

NOXY

wesbud

Miasto Tarnów

wia-lanwamexsamrozkwitnad-stawkiemmpgk-1

Al.Capone

 

Optyka Edward Kluza

hektordunajecdekercezararkanRigatoni

rehamedica
budpolLotto
Frukt

mis-serwis-techniczny

eska

 

 

 

Firma Remontowo Budowlana Rafał Nytko

Ogrody Aurora

 

 

 

 

Muszynianka

Powiat Tarnowski

 

Chemart

Arkas BHP

Netfish

Mat-Mat

Remondis

OSK MX

Your Partner

In Balance

Biały Piec

Surpal

TKP

Skup Aut Małopolska

Bartosz Mucha

Gentleman

Narzędzia dynamometryczne

Narzędzia Czyżycki

Ilustrowany Kurier Codzienny

Green Engineering

Darbagos

Centrum Sztuki Mościce

Strusinianka

Okocim

Czarny Sezam

DIAGMEDICA & HOLI-MED

Arveel

Wykonanie strony Internetowej z przez Agencję Marketingową AdVIST